Zavřít reklamu

Tři velká odhalení Valve – Souhrn

Shrňme si, co vše nám Valve tento týden představilo.

28. 9. 2013    

Valve nás tento týden zahrnulo oznámeními. I přes veliké očekávání jsme se (zase) bohužel nedočkali třetího pokračování Half-Life, co přišlo nás však lehce překvapilo. Pojďme si představit tři nové koně ve stáji Valve.

Steam Machines

Začneme s největším “boomem“, kterým je bez pochyby Steam Machines. Nebo spíše jsou, abych to uvedl na pravou míru, musím se, jak je u mě zvykem, kapánek rozkecat. Co to vlastně Steam Machines jsou?

Jednoduše řečeno zařízení, na kterých poběží SteamOS (viz. 3. část článku). Pokud však nabýváte dojmu, že Valve kutí novou konzoli, nemáte tak úplně pravdu. Na těchto “mašinách“ totiž půjdou hrát Steam hry pro Windows nebo Mac a dokonce bude možné operační systém změnit. V podstatě se tedy jedná o klasické sestavy, běžíc í na SteamOS, akorát v malé case. Na zařízeních bude dokonce možnost užívání klávesnice a myši, Valve tak chce vyjít vstříc i tomu nejnáročnějšího hráči. Proč si ale pořizovat “mašinu“, když stačí přeinstalovat OS na vlastním PC? Valve přispěchalo s vysvětlením.

,,Snažíme se službu Steam přizpůsobit pohodlnému hraní v obývacím pokoji, takže potřebujeme prototyp nějakého hardwaru, na kterém vše můžeme testovat.“

„Zábavu nelze zajistit pouze jedním zařízením. Chtěli bychom, abyste si mohli vybrat hardware, který je dělaný na míru přímo Vám. Spolupracujeme proto s více partnery, abychom během roku 2014 mohli na trh uvést pestrý výběr herních zařízení běžících na systému SteamOS.“

Co se specifikací týče, Valve zatím mlčí. Co se fotek týče, Valve zatím mlčí. Tak nějak se mi zdá, že Valve jenom mlčí. Ale ok, přece jen něco víme. Například to, které hry budou dostupné. Podle výroku Valve bude dostupných skoro všech 3 000 her služby Steam a stovky z nich již poběží v SteamOS nativně. Ostatní hry budou bez problému fungovat pomocí domácího streamování.

A kdy že budou zařízení běžící na systému SteamOS k dispozici? Ke koupi budou k dispozici již začátkem roku 2014, pro nedočkavce má ale Valve alternativu a tou je beta testování. Stačí splnit pár jednoduchých úkolů a poté se modlit.

„Tento rok bezplatně zašleme 300 těchto zařízení uživatelům služby Steam, aby ho otestovali.“

Stránky s pokyny pro potencionální testery naleznete zde.

Steam Controller

Jako další byl oznámen speciální ovladač, který se od stávajících gamepadů odlišuje hlavně svým vzhledem. Kdybych měl mluvit o své osobně, nový gamepad ve mně vyvolal nadšení. Proč?

Již na první pohled zaujmou hlavně dva trackpady, který nahrazují analogové páčky. Mohou však sloužit i jako tlačítka a mají hráčům nabídnout podobný zážitek, na jaký jsou zvyklí díky myši. Dle vyjádření tvůrců jsou trackpady tak přesné, že s nimi budeme moct pohodlně hrát i žánry, které prostě pro gamepady nejsou stavěné, především strategie a simulátory. Díky velké přesnosti a malé odezvě je s otevřenou náručí uvítají i hráči FPS her.

Druhou nejzajímavější částí je dotyková obrazovka, která se tak trochu podobá obrazovce na ovladači nejnovějšího Play Stationu. Ta může fungovat jako tlačítko a je přizpůsobená jakékoliv hře na Steamu. Může sloužit například pro zobrazení mapy či menu u některých her, pokud ale nechcete dělit pozornost mezi obrazovku a ovladač, jednoduchým dotykem přenesete obsah dotykového displeje do hry, kterou zrovna hrajete.

Celkem gamepad disponuje celkem 16 tlačítky včetně tlačítek na zadní straně. Každé z tlačítek je prý rozmístěno dle frekvence jeho používání při hraní, jde tedy vidět, že tvůrci nad novým gamepadem opravdu přemýšleli. Vraťme se ale na chvilku k již zmíněným trackpadům. Jednotlivá místa na trackpadu se totiž dají libovolně mapovat pro určité činnosti ve hře.

,,Duální trackpady ve vysokém rozlišení umožňují výrazně vyšší přesnost vstupu ze strany hráče než dosavadní gamepady. Uživatelé steamu, kteří jsou zvyklí na způsoby ovládání z PC, to budou mít jako náhražku myši,“ uvedlo Valve. Výzkum a vývoj gamepadu prý trval více než rok. Nový ovladač si pochvalují i vývojáři. Podle nezávislého tvůrce Dana Tabara je ovladač extrémně flexibilní a přizpůsobitelný. Valve si prý pokládalo řečnickou otázku, zda opravdu potřebují páčky jako na jiných gamepadech nebo proč vlastně prsty na zadní části ovladače nic nedělají.

Steam Controller má podporovat všechny hry na Steamu prostřednictvím tzv. Legacy mode, kdy se bude pro hru tvářit jako klasická klávesnice a myš.

Steam OS

I přes mé lehce chaotické seřazení jednotlivých novinek od Valve je třeba zmínit, že jako první byl oznámen právě SteamOS. O co se ale jedná?

SteamOS je nový operační systém na bázi Linuxu. Jedná se ale o záležitost, která cílí jen a pouze na hráče. Oznámení operačního systému bylo však to poslední, co jsme od Valve čekali, své rozhodnutí ale Valve rychle vysvětlilo.

,,Když jsme pracovali na přenesení Steamu do obývacích pokojů, dospěli jsme k závěru, že nejlepším prostředím pro zákazníky bude operační systém vystavěný přímo okolo samotného Steamu. Kombinuje pevnou architekturu Linuxu s herními zážitky navrženými pro televizní obrazovky.“

Konečně tak přijde plné využití pro službu Bigpicture. Otázka ale je, co vše SteamOS přinese kromě podpory her běžících na klasickém Steamu. To jsem nezmínil? Hry ze Steamu půjdou hrát i na SteamOS. Jupí! Skandujte, narážejte sudy, začněte hrát, už jsem se bál, že si nezahraji svůj milovaný Portal. Ale odbíhám od tématu, pojďme si tedy projít všechny oznámené featury, které SteamOS nabídne.

Jednou z dominant SteamOS prý bude výrazný nárůst výkonu v grafických výpočtech (v porovnání s Windows), který zkrátí prodlevy přímo na úrovni operačního systému. Mnozí vývojáři, kteří cílí na SteamOS, už těchto prý této vychytávky využívají a důkazem by měly být “stovky her chystaných na rok 2014“. O těch se prý dozvíme více v následujících týdnech.

Další čtyři nové funkce jsou spíše sociálního rázu, nicméně dobrá zpráva je, že se nedotknou pouze SteamOS, nýbrž i klasického Steamu. První novinkou je možnost domácího streamování jakékoliv hry z Windows na SteamOS, propojený s televizí. Druhou novinkou je propojení s mnoha oblíbenými službami pro hudbu či televizi (Xbox TV, TV, TV, TV, Call of Duty, SKYPE! – nemohl jsem si pomoct). Třetí funkcí je sdílení své herní knihovny s rodinou, dobrá zpráva však je, že uložené pozice, achievementy a další nastavení budou rozlišovány. Poslední novinka je trochu klišé, jedná se o rodičovskou kontrolu, kdy si uživatel může nastavit, které hry kdo uvidí.

Poslední a nejpříjemnější fakt na závěr, SteamOS má být brzy dostupný zcela zdarma!