Zavřít reklamu

Total War: Shogun 2 – Preview

Náš názor na chystaný Shogun 2

8. 3. 2011    

Když se řekne ve světě her slovo Shogun jistě se hodně lidem, kteří hrají hlavně strategické hry, vybaví dokonalá tahová strategie a realtimovými prvky. Počátky Shogunu sahají jedenact let zpátky do minulosti. Tenkrát britské studio Creative Assembly vytvořilo první díl této hry a ještě dodnes ho spousty hračů hrají a hrát budou. V posledním díle ságy Total War jsme byli v 18. Století a zkusili si hrát za samotného velikána Napoleona Bonaparta. Za pár dnů si budeme moci vyzkoušet další díl, tedy 15. března, který ponese název Total War: Shogun 2 a jistě se máme na co těšit. Hra vyjde jak jinak než na PC platformu. Nedílnou složkou hry bude samozřejmě singleplayer, ten nás má tentokrát závest do Japonska místo do Evropy a odehrávat se v 16. století. Na začátku hry budete mít možnost výběru za koho budete hrát. Nabídka obsahuje devět vládců a každý má své určité možnosti. Jeden například má spousty peněz, ale jeho surovinová naleziště jsou daleko za jeho uzemím nebo máte výbornou strategickou pozici vůči ostatním, ale vaše finanční konta jsou mizivá. Hlavním úkolem tedy je obsadit celé japonské souostroví a zabrat tak ostatním vladařům jejich uzemí. Tato možnost výběru se ve hře Shogun objevuje vůbec poprvé a tak je jistě vítanou novinkou. Bohužel se prý nemáme těšit na nějakou závratnou inteligenci nepřátel, ale to snad budou vyvažovat jiné faktory.

Mocní vládci

Správný vladař by měl mít jistě svoji velkou armádu, které velí nějací generálové. Dosud stačilo jen vojska pouze přesouvat po mapě, ale tentokrát po vás hra bude chtít, abyste své generály „rozmazlovali“. Ti k vám poté budou více loajální a věrní. Přece nechcete mít mezi vojáky rebely, kteří by jen pomýšlely na vzpouru proti vám. Takže si svých generálů musíte prostě vážit, protože jejich ztráta by mohla mít nezvratitelné až katostrofální následky.

Má to smysl ?

Smysl hry bude pořád stejný, ale čekají nás i menší změny. Hra je známá svoji tahovou a realtimovou vlastností. Vedení vaší říše se ovládá přes důmyslnou a přehlednou mapu, kde budete řešit svoje diplomatické, ekonomické a strategické záležitosti. V případě že narazíte na znepřátelenou armádu vojáků, hra vás přepne do realtimového módu, kde máte pod palcem každou svoji jednotku, těch však bude pouze třicet. Důvod je prostý, vývojaři chtějí, aby bitva byla hlavně přehledná, protože by lehce mohl nastat chaos, který by nám jistě znepříjemňoval cestu k vítězství. Nově taky budeme moci dobývat různá osídlení a hrady, které v minulém díle sice byli, ale spíše vedlejším faktorem. Vaše osídlení si můžete maximálně pětkrát vylepšit a je jen pouze na vás, jak vaše opevnění bude vypadat. Vaše tažení bude ztěžovat počasí. To se bude často měnit a bude například pršet, což z hliněného terénu udělá bahení lázně a tak vaše vojska budou vydána na pospas osudu nebo krajinu zalije hustá mlha, která nepropustí ani jediný paprsek slunce a váš nepřítel tedy zůstane na nějaký čas schovaný a mezitím si bude vylepšovat obranu. Vy pak budete mít mnohem menší šance na úspěch. Čekáná i brození se ve velké pokrývce sněhu. V bojích navíc nezůstaneme pouze na pevnině a přesuneme se i na vodu, kde však budeme mít pouze laciné kocábky bez děl a s minimalní kapacitou vojaků.

Možná lepší grafika…

Co se grafického zpracování týče vývojaři slibují, že bude lepší a detailnější na krajinu a architekteru. Jelikož se většina her neodehrává v Japonsku, hlavy z Creative si řekli, že nám ukáží asijskou krajinu v plné kráse, kterou lidé ze západu moc neznají. Další plus pro hru.

Kvalitní mulťák

V samém závěru nám ještě zbývá multiplayer, který je jistě takovou třešničkou na dortu. Ten bude obsahovat různé ligy a hrači tak budou patřit do nějakých klanů, ale můžete určitě hrát i na vlastní pěst. Čím více takových klanů bude, tím bude více i map a možností. Vždy budete mít svého generála a se zvyšujícím rankem budete dostavat nové zbraně a prostředky, kterými pak budete účiněji masakrovat protějškovu armádu. Creative Assembly jistě tvořili špičkovou a kvalitní hru, na které si určitě dali záležet, ale je otázkou jestli hra bude dosahovat takových kvalit jako předešlé díly a bude schopná konkurovat hrám jako třeba Civilization V. Vše ale nasvědčuje tomu, že se máme těšit na pořádný strategický titul plný vypjatých bojů.