Zavřít reklamu

The Vanishing of Ethan Carter – Recenze

Podařilo se nám nalézt ztraceného Ethana Cartera? Dozvíte se v naší recenzi.

22. 10. 2015    

Recenzovaná verze: Playstation 4

The Vanishing of Ethan Carter je další z řady adventur, které se snaží vybočit z řady a ukázat, že tento žánr ještě není zcela mrtvý. My se podíváme na to, zda se to autorům z týmu The Astronauts povedl velmi zajímavý kousek či jen další brak.

Ztratil se Ethan Carter

Nejklíčovějším prvkem hry je příběh. Ten vás udrží u obrazovky po celou dobu. Děj je skvěle podaný a zůstává v něm po celou dobu notná dávka tajemna a neurčita. Ostatně budou to právě postavy a dialogy jejichž příběh je podáván zpětně v rámci retrospektivy, které vás budou nutit jít dále.

Příběh je zde o tom, že vy coby v kůži detektiva Paula Prospera se snažíte zjistit, co se stalo s chlapcem Ethanem Carterem, kterému se podařilo se s ním spojit. Chlapci zřejmě hrozí nebezpečí a Paul může být jediným, kdo mu ve finále může pomoci. A tak se detektiv vydává do Red Creek a snaží se zjistit, k čemu to tu vlastně došlo.

Celá hratelnost je postavená na tom, že chodíte po okolí a snažíte se rozluštit jednotlivé vraždy, ke kterým zde došlo. Lokací je zde několik. Kolejiště, les, přehrada, chatová osada, vesnice, hřbitov a doly. Vraždy se snažíte rozluštit tak že nejdříve odhalíte stopy a následně se je snažíte přehrát ve správném pořadí.

To samé dokola

Problém ale tkví v tom, že pokud uděláte chybu, není žádná motivace se snažit to udělat správně. Pokusů máte neomezeně a nejste za to nijak penalizováni. Což je poněkud kontraproduktivní. Inu co naplat, autoři se zkrátka snažili hru udělat přístupnou zcela všem.

Hra má neuvěřitelnou atmosféru. Je až zarážející jak nepříjemné jsem měl pocity, když jsem procházel starým domem a pořád jsem měl pocit, že mě někdo sleduje, či že číhá za rohem. Pocit strachu a samoty se dostavuje a občas se nervózně budete otáčet za sebe. Nicméně za celou dobu nikoho živého nepotkáte, což má své opodstatnění. Na konci však přijde poněkud zklamání, neboť je problém v tom, že závěr nepřináší úplně komplexní uzavření dějové linky.

Co je však na hře nejbrilantnější, tak to je jednoznačně audiovizuál. Vše je neskonale krásné. Grafická stránka je naprosto úchvatná a doslova bere dech. V tomto byl dál snad už jen titul Everybody’s Gone to the Rapture. Vše je neuvěřitelně detailní a nádherné. Scenérie jako vystřižené z katalogu a k tomu nádherná ambientní hudba, která se s každou novou lokací trochu mění.

The Vanishing of Ethan Carter se nijak neodchýlil od ostatních her v žánru. Bohužel hratelnost je stále stejná a nijak se neměnící. Po čtyřech hodinách budete mít v podstatě dost a nebude zde vůle se ke hře již znovu vracet. Jedná se však o jednorázovou a naprosto perfektní procházku po nádherném kraji.

The Vanishing of Ethan Carter nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- grafika
- příběh

Zápory

- hratelnost
- stereotyp

Hodnocení: 80%