Zavřít reklamu

Saints Row: The Third – Preview

Preview na ulítlé Saints Row 3

16. 10. 2011    

Všechny tituly, u nichž nalezneme nálepku městská akce si většina hráčů podvědomě již více jak deset pojí se značkou GTA. Stalo se tak u Mafie, Drivera, True Crime, Just Cause a také Saints Row. Přitom se však celá série liší od své „božské“ předlohy Grand Theft Auto, jak je tomu možné jen. Hráči se tak místo přiblížení reality a temného podsvětí mafie dočkali pískoviště, na němž mohli stavět i ty nejbizardnější a nejšílenější bábovičky. Ačkoliv ale byla série Saints Row bezesporu dobrá, mnozí hráči i kritikové ji již dopředu odsoudili a tak nikdy nedokázala ze stínu titulů od Rockstaru vykročit. Právě této skutečnosti se tvůrci z Volition budou snažit vyhnout. Co jiného jim k tomu může dopomoci, než ještě větší mix bláznivé akce a totálního šílenství opravdu nevíme.

„Fialový“ gang

Celý gang 3rd. Street Saints se za vaší nepřítomnosti ve Stillwater rozrostl a stal nesmírně populární. Tak populární, že udělal zásadní chybu. Po uzavření dohody se zkorumpovanou organizací Ultor vykradli banku Phillipa Lorenza, a tím si na sebe poštvali policii i mocný gang Syndicate, jenž právě Lorenzo řídí. Krátce po výbušném intru se tak spolu s kamarádkou hlavního hrdiny, Shaundi ocitnete opět na začátku, bez prostředků i moci, ve městě Steelport. Jeho podsvětí si však již rovnoměrně rozdělili bohatí gangsteři z Morning Star, bohatí hackeři z Deckers a mexičtí Luchadores, specializující se především na drogy. Zapomenout nesmíme ani na místní jednotky policie, tedy především jednotku Special Tactical Anti-Gang, kterou místní politici sestavili právě na vyčistění ulic. Vše poté jako velký bratr sleduje Syndicate, s nímž si stejně nakonec budeme muset jednou pro vždy vyrovnat účty.

Série Saints Row nikdy nekladla přílišné nároky na příběh a nejinak tomu bude i zde. Hráč tak bude moci dělat, co se mu zlíbí, ničit město i jeho nevinné obyvatele a plnit na hlavu postavené infarktové mise, z nichž by se na zadek posadili i autoři Call of Duty. Právě ke hráčovým ohledům je designována i celá na několika kilometrech čtverečných rozkládající se metropole. Nečekejte ale žádné přiblížení realitě, či napodobení skutečnosti. V celém městě se dle autorů půjde zcela díky nejrůznějším snadno zapamatovatelným hospůdkám, podnikům nebo jiných pamětihodností. A naopak celý venkov nabídne místa s výhledy na centrum a mrakodrapy, díky čemuž půjde snadno určit svou pozici a zjístit, kde že se to zrovna nacházíme.

Od kravaťáků po šašky

Nesmíme ale zapomenout ani na skvělý editor, jehož možnosti byly a stále jsou u předchozího dílu považovány za jedny z nejobsáhlejších, jaké kdy vůbec nějaká hra nabídla. Budeme si tak moci nejen samotný vzhled, ale i veškeré oblečení a přizpůsobit k obrazu svému. Může tedy vzniknout i celý gang klaunů nebo vražedných ninjů, jako vystřižených z akčních béček. Vůbec poprvé navíc lze upravit a upgreadovat zbraně. Na obyčejný samopal budeme moci připevnit například laser, granátomet, nebo i zaměřovač z odstřelovací pušky. Ovlivnit nejspíše půjde i barva, či přímo účinnost jednotlivých zbraní. Vaši přesnost však vylepší i vlastní statistiky známé například z GTA San Andreas, jež získáme za plnění úkolů i pilný trénink a procvičování.

To samé nás čeká i u vylepšování schopností členů gangu, kteří značně pomohou především ve třech speciálních typech misí, které nakonec rozhodnou o nadvládě nad celým Steelport. První z nich nabídne obdobu multiplayerového módu Headquarters, kdy tedy půjde především o to, dobít základnu nepřátelského gangu. Druhý typ jménem Flashpoint naopak nabídne přímé boje a poslední nejmenovaný shrnuje nejrůznější minihry, jichž v Saints Row bylo vždy požehnaně. Máte poblíž tank? Proč nezačít výzvu o zabíjení na čas a udělat z poloviny města krvavou kůlničku na dříví? Sehnali jste obří lidské dělo? Tak proč si s ním trochu nezablbnout a zároveň nepřekonat pár rekordů? Těšit se ale samozřejmě můžete i na daleko delší a zároveň nápaditější ůkoly. Mezi ně patří například mise proti gangu Deckers, díky němuž se dostanete do elektronického světa, jenž jako by z oka vypadl své předloze, Tronovi.

Spousta novinek…

Velice zajímavou novinku Saints Row 3 je i implementace speciální funkce zvané „zkratka“. Po její aktivaci totiž lze ve vhodnou chvíli přeskočit jakoukoliv statickou animaci, jako kradení a nasedání do auta, či přímo vyhazování řidiče ven. V jednu chvíli tedy přistoupíte k auto a za malý okamžik se již povezete směrem k cíli s nebohým bývalým řidičem za zády v tom lepším případě. Svůj vlastní prostor také dostanou granáty, na něž již nebudeme muset zdlouhavě přepínat, ale jednoduše zmáčkneme příslušné tlačítko, kupříkladu „G“, jak je tomu zvykem u klasických FPS. Zbraňový arzenál ale krom možnosti upgradu dosáhnul oproti svým předchůdcům i dalších novinek. Bojovat budeme moci například s obřími palicemi, boxerskými rukavicemi, sexuálními pomůckami nebo vše hodíme za hlavu a pomocí laseru zaměříme místo, které následně efektně vyhladí bezpilotní vojenská letadla.

Pokud se podíváme na první dostupná gameplay videa. Je na první pohled jasné, že za tři roky, jenž dělí Saints Row 2 a Saints Row The Third udělali vývojáři i značný pokrok ve vývoji enginu. Ten je kompletně přepracovaný, líbivější a nad většinu scén, jakou je bezesporu i mise představující volný pád z letedla nad nočním městem, spojený s kličkováním mezi padajícími troskami si tak budete skvěle užívat.

Saints Row 3 jde na první pohled proti proudu moderních her. Nesnaží se co nejvíce přizpůsobit realitě, ale naopak přizpůsobuje realitu sama sobě. Díky tomu vzniká neuvěřitelný mix šíleností, o nichž se vám ani nesnilo a frenetické akce za hranu lidských možností. Nová hra Volition zkrátka nebude pro každého, ale ten, komu se zalíbí, v ní stráví desítky hodin času nad skvělou, i když značně ujetou zábavou.