Zavřít reklamu

Rok s pandemií: Češi se cítí hůř a přibírají. Odbornou pomoc nebo sport ale ke zlepšení psychické i fyzické pohody příliš nevyužívají

Tisková zpráva

8. 3. 2021    

Lidé v době pandemie méně sportují a negativně hodnotí i svou psychickou pohodu. Hned dvě pětiny lidí ji podle průzkumu společnosti Seznam.cz považují za horší oproti situaci před rokem, tedy před vypuknutím celosvětové koronavirové pandemie. Lidé také méně sportují. Zhruba polovina dotázaných ale chodí na dlouhé procházky, věnují se domácímu posilování, běhání nebo otužování.

Čtyřicet procent dotázaných uvádí, že je jejich psychická pohoda horší než před vypuknutím pandemie. Aby si ji zlepšili, nejčastěji se snaží doma více odpočívat, čtou si, sledují filmy a poslouchají hudbu. Rádi se také se svou situací svěřují svým blízkým. Skutečnou pomoc odborníka však využívá jen minimum lidí. Stejně tak možnost zlepšit si psychickou pohodu sportem mnoho dotázaných nevyužívá.

Polovina z těch, kdo se nějaké aktivitě věnuje, sportuje několikrát týdně a jedna čtvrtina pak každý den. Ti, co sportují, se aktivitě věnují průměrně pět hodin týdně. Každodenní sportování je překvapivě běžnější u starší generace. A kdy se nyní sportuje? Starší generace sportuje ve stejné míře přes den (ve všední den) a o víkendu. Mladší lidé se věnují sportu spíše jen ve všední den večer a o víkendu. Největší pokles sportovní aktivity proti minulému roku lidé uvádí ve všední večery. „Je znát, že lidem chybí večerní sportovní aktivity, které dříve běžně provozovali, návštěvy fitness, kolektivní sporty atp.,“ uvádí Darek Pikálek, uživatelský a marketingový výzkumník Seznam.cz.

Nejčastější sportovní aktivitou jsou dlouhé procházky, poté následují aktivity, které lze provozovat doma – posilování a fitness. Tyto činnosti jsou populární zejména mezi mladými.