Zavřít reklamu

Rise of the Tomb Raider – Recenze

Dlouho očekávaná Lara je tu! A to v titulu Rise of the Tomb Raider.

16. 2. 2016    

Recenzovaná verze: PC

Už jsou to bezmála 2 roky, kdy vyšel díl ze série Tomb Raider. Vývojáři si dali na čas, a předhodili nám nový kousek – Rise of the Tomb Raider. Stojí za to? Koupit, nekoupit? To vše se dozvíte právě zde.

Kde se vzala, tu se vzala

Po dobrodružství na ostrově Yamatai, v předchozím díle, se Lara vydává s pomocí zápisků jejího zesnulého otce, po stopách pradávného artefaktu. Její otec hledal tento poklad celý život, a právě kvůli tomu ztratil svoji čest a jméno Croft ztratilo svoji prestiž. Samozřejmě, po zkušenostech v minulém díle, si je Lara jistá existencí tohoto artefaktu.

lara------

U konce, a přeci na začátku

Celý příběh začíná na Sibiři, tedy tam kde by se artefakt měl nacházet. Lara si sebou vzala na pomoc Jonaha, kterého si můžeme pamatovat z minulého dílu. Společně se plahočíte, tedy spíš lezete po zamrzlých horách. Samozřejmě, jako vždy, na začátku je malé zopakování všech základů, které zatím budete potřebovat. Tedy chození a lezení.

Když už to vypadá, že jste u cíle, zničehonic se objeví lavina. To by ale nebyla Lara, aby tu nebyl nějaký ten adrenalin. Lavina je tak pomalá, že jí dokážete utéct. A nebo že by ne?

Na druhém konci světa

Vývojáři, nás samozřejmě nechají napnuté, jak jen to půjde, a proto se vracíme o 2 týdny zpět, do nočního Londýna.

V Londýně si zajdeme do pracovny sira Crofta. Tam samozřejmě vidíme, že se zabýval spoustou záhad, většinou okolo nějakého boha. Někteří tam můžou poznat třeba ruského mnicha Rasputina, francouzskou světici Johanku z Arku nebo Tutanchamonovu hrobku v Egyptu. V pracovně najdeme přesně to co jsme hledali. Přibližné místo artefaktu. Sýrie.

Novinky v Sýrii

Při cestě do Sýrie, se někdo pokusí zabít Laru. Ta samo sebou nezemře, a uteče do bezpečí, a tam se z čista jasna objeví místo kam jsme celou dobu směřovali.

lara3

Tím místem, je jeskynní město vystavené pod dozorem Proroka. I když jsme v Sýrii, tak tím prorokem není Mohammed jak by se mohlo zdát.

A právě v tomto městě se setkává s herní novinkou – čtením starých textů. Tato novinka mne překvapila, ale očekával jsem více. Lara dokáže několik desítek slov na monolitu vpasovat do jedné krátké věty, čímž se dozvíme vše, a vlastně nic.

Naštěstí, se z tohoto monolitu dozvíme, že Prorok a jeho lid, utíkali přes jakýmsi tajným řádem, zvaným Trinity, který se snažil získat Prorokovu božskou sílu. A právě v tomto městě se odehrála bitva, díky které se již zmíněná novinka obohatí. Spousta vojáků totiž za sebou zanechala deníky a zápisky, díky kterým se Lara plynule naučí starověké jazyky.

Bohužel, při poklidném rozjímání ve starověkém městě, nás vyruší oni zabijáci, kteří se snažili Laru zabít. A proto se dostáváme ještě hlouběji do jeskyně. A zde začíná Tomb Raider jak ho známe. Jeskyně a hrobky, spousta lezení a skákání. Zejména první věc chyběla v předchozím díle. Čím hlouběji se dostáváme, tím více jsem fascinován grafikou.

lara4

Vývojářům se úplně famózně povedlo zachytit danou lokaci , v úžasné grafice, při prvním příchodu. Vždy když přijdu do nějaké nové lokace, vždy se těším na první pohled, který je vždy úchvatný.

Tajný kult Trinity aneb s kým máme tu čest

Už jsem se zmiňoval o tajném kultu jménem Trinity, který se snažil ukrást božskou sílu Prorokovi.

Tento kult přežil až dodnes, a byl to právě on, kdo se snažil Laru zabít. Po Vašem úporném skákání a lezení zkrze všěchny překážky, se dostanete k dalšímu vodítku na Vaší cestě ke slávě. Bohužel, v tu chvíli- BUM!!!

Jeskyně nad Vámi praskne pod náporem raket. Trinity se dostala dovnitř a přivedla si pomoc. Žoldáci, kteří sice vypadají, že se každou chvíli rozběhnou domů, jsou těžkými soupeři. Tedy do té doby dokud jednomu z nich neseberete samopal.

A když konečně všechny žoldáky zabijete, objeví se hlavní záporák, Konstantin. Jak by se dalo čekat hlavní záporák bude mít ty nejhorší vlastnosti. A přesně tak to je. Konstantin je maniak, se zálibou v zabíjení a vlastně všem při čem cáká krev. Jako správný záporák Vás bude nenávidět až do morku kostí. Trinity se pokusí celé město vyhodit do povětří, a Vy jim v tom pomůžete. Říkáte si cože? To není možné. Ale ano, je to možné. To by přeci nebyl Tomb Raider, aby tam nebyl epický útěk z rozpadající se jeskyně.

Zpět na Sibiř

Po tomto adrenalinovém zážitku se vracíte do Londýna, kde se dozvíte něco víc o artefaktu, který sir Croft hledal. Artefakt se nachází ve městě Kitezh. Háček je v tom, že město je na Sibiři a ještě k tomu pod ledem. To vše se dozvíte z knížky, kterou Vám náhodou ukradnou.

lara5

A teď se příběh posouvá zpět na místo, kde Laru smetla lavina. Zde si založíme první ohýnek, tedy místo, kde si budeme moci vylepšovat vybavení a zbraně, a také zlepšovat dovednosti.

lara6

Bohužel, první velká výzva je před Vámi. Trinity byla rychlejší, a už si vytvořila tábor v sovětském gulagu. Navíc Pár metrů od Vás, jsou hlídky, které Vás při první příležitosti zastřelí.

Naštěstí se pomocí podzemních jeskyní dostanete až ke gulagu. Při průchodu jeskyněmi se Vám pod ruku dostanou další starověká písma, jako třeba byzantská učebnice lukostřelby, kterou Lara za pár vteřin nastuduje.

V gulagu, zůstalo po sovětech spousta vybavení a proto si Lara napakuje kapsy, až se divím že se jí to tam vejde. Bohužel, i přes všechnu snahu, Vás Trinity zajme. Ale ve vězení se setkáte s Jacobem, jedním z domorodců, kteří značně znepříjemňují život Trinity. S jeho pomocí se dostanete ven. Jacob, jakožto jeden z domorodců ví, kde se nachází Divine Source, tedy artefakt, který hledáte.

Společně si vyslechnete, že se Trinity pokusí zničit Jacobovu vesnici, a proto se do ní pokusíte dostat co nejrychleji. To však půjde pouze přes doly, které Trinity hlídá. Samozřejmě, kam Lara vkročí, tam nezůstane kámen na kameni. Proto se většina dolu zhroutí. Naštěstí se dostanete do vesnice, která se nachází v geotermální nížině, tedy strategickém bodě. Hned při příchodu se pustíte do přípravy na boj proti Trinity. Zase si užijete spoustu lezení, jelikož budete muset zapálit signální oheň. V tu chvíli, zaútočí Trinity. Při těžkých bojích, nakonec vyhrajete, a dozvíte se, že artefakt leží v nedaleké katedrále.

lara11

Samosebou se do katedrály ihned vydáte. Trinity je Vám ale v patách. Katedrála je ale velmi dobře chráněná, jak se na vlastní oči přesvědčíte. V celém komplexu je spousta pastí, a většina z nich jsou Řecké ohně.

Bohužel v katedrále ještě není artefakt ale mapa. Při návratu do vesnice se setkáte j Jonahem, kterého Jacob našel. Bohužel v tu samou chvíli se Trinity zastaví, a ukradne vám mapu k artefaktu. Naštestí Jacob, jako jediný, zná cestu k artefaktu. Díky bohu. Aby těch jeskyní nebylo málo, vydáte se do tisíce let zapomenutého města, Kitezh. Ale Kitezh není tak opuštění jak se zdá. Díky artefaktu Divine Source, získali obyvatelé města nesmrtelnost, ale také povinnost chránit tento artefakt.

lara12

Jakožto konečná lokace, je Kitezh plný nepřátel, překážek a hlavně logických hádanek. Budete si moci zastřílet ze středověkého katapultu nebo bojovat proti nemrtvým. Jak to ale dopadne? Vítezství nebo prohra? To musíte zjistit sami.

Celkové srovnání

Rise of the Tomb Raider je po grafické stránce skoro identický tomu předchozímu. Aspoň že ne horší. Celkově zde nebyl žádný větší posun, ale vynahradilo to spousta menších vylepšení a novinek, díky čemuž jsme si nemuseli zvykat na nově překopanou hru. Jelikož Rise of the Tomb Raider nemá moc věcí, kterými by odradil, není důvod proč si ho nepořídit.

lara10

Rise of the Tomb Raider nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- Grafika
- Hratelnost
- Žádná větší chyba
- Prokreslenost Lary
- Atmosféra

Zápory

- Skoro nic nového
- Prokreslenost méně významných postav

Hodnocení: 90%