Zavřít reklamu

Resident Evil 5: Remaster – Recenze

Resident Evil 5 ani po návratu v lepší verzi nepřináší to, na co jsme byli u série kdysi zvyklí.

28. 7. 2016    

Recenzovaná verze: Playstation 4

Resident Evil 5 není žádnou novinkou, jenže jak má Capcom nyní ve zvyku, rád remasteruje původní hry z této série. Zatímco nadšeně čekáme na remaster Resident Evil 4, tak je k dispozici Resident Evil 5 a 6 v upravené podobě. Pátý díl nás kdysi bavil víc než ten šestý, tak se pojďme mrknout na to, zda to ještě po těch letech stojí za to?

resident5-1

Strach už není tím čím býval

Pátý díl byl trošku zlomový pro sérii, protože se autoři najednou rozhodli neřešit strach klasickým způsobem, ale zasadili hru do Afriky na přímé slunce. I když, ona je na přímém slunci pouze první kapitola a následně již nic. Strach se zde poněkud vytratil a hra se stala vyloženě drsnou střílečkou, která staví na tom, že se na vás ženou zástupy podivných zombií.

Ve všem tu má samozřejmě prsty Albert Wesker, společně s jeho kumpány. Hlavní roli si zde střihli Chris Redfield a Sheva Alomar. Oba tak bojují proti zmutovaným nepřátelům a snaží se najít zdroj tohoto šílenství. Za vším samozřejmě stojí už bůhví kolikátá verze T-viru. Právě v tomto díle začala drhnout celková dějová linka série.

resident5-2

Starého psa, novým kouskům nenaučíš

Remaster sebou bere i tehdejší neduhy, jako je například fakt že při střelbě se nemůžete pohybovat. To mi přijde na dnešní dobu absurdní a nechápu proč Capcom toto nezapracoval jinak. Ostatně pro fanoušky mohli nechat původní nastavení jako volitelné v menu a zapracovat na tom, aby to běžně fungovalo. Jenže bohužel. Další problém je interface. Ten je taktéž zastaralý a přehrabování inventáře jakbysmet.

V inventáři budete každou chvilku. Pořád budete něco přehazovat, protože sloty jsou omezené, během bitvy něco potřebujete, ale má to u sebe zase Sheva atd. Není to příliš snadné a už vůbec ne praktické. Hra vás tedy brzdí v mnoha směrech a po pravdě, očekával jsem, že tohle všechno v Capcomu nějak vyřeší.

Velkým zklamáním je pro mě i grafický kabát. Chápu, že se samotným enginem už se toho moc nenadělá. Textury jsou tedy vyhnané do vyššího rozlišení, ale je zde hodně vidět, jak stará hra vlastně je. Problém je ale hlavně v tom, že dabing je zde naprosto otřesný. Nevím, čím je to dáno, ale audio stránka je poměrně otřesná, zejména právě u dialogů postav. V repracích jsem často slyšel veškeré nedostatky.

resident5-3

Jediné co mě na remasteru opravdu potěšilo, tak je možnost zahrát si samostatně DLC, které do hry kdysi vyšlo. Jedná se o speciální kapitolu, která předchází události v samotné hře. Popisuje zde incident k němuž došlo v sídle z Resident Evil 1, když do něj společně vstoupili Chris Redfield a Jill Valentine. Tahle kapitola má dobré napětí, slušnou hororovou atmosféru, jen se v ní zase příliš mnoho neděje, což je škoda.

Remaster hry Resident Evil 5 je určen zejména milovníkům série a poté těm, kteří hru ještě vůbec nehráli. Nemohu tvrdit, že by šlo o špatnou hru, ale po letech už se projevují její nedostatky a vyhlazení grafiky je zde poměrně nedostačující. Celkově však stále jde o lepší akční hru než v případě Resident Evil 6.

Resident Evil 5 nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- kooperace
- speciální kapitola

Zápory

- inventář
- hrozné ovládání
- technické zpracování

Hodnocení: 65%