Zavřít reklamu

První krůčky se Synology: Co je to vlastně NAS?

I vy máte v chytrém telefonu uložené tisíce fotek? Kam s nimi, když vám dochází místo v úložišti a nebo pokud si je chcete zálohovat na bezpečné místo? Na tyto otázky existuje jednoduchá odpověď – NAS. Když se řekne slovo NAS, většina z vás buď nebude vědět, o co se jedná, a nebo si představíte […]

18. 3. 2019    

I vy máte v chytrém telefonu uložené tisíce fotek? Kam s nimi, když vám dochází místo v úložišti a nebo pokud si je chcete zálohovat na bezpečné místo? Na tyto otázky existuje jednoduchá odpověď – NAS. Když se řekne slovo NAS, většina z vás buď nebude vědět, o co se jedná, a nebo si představíte malou krabičku, která plní roli nějakého domácího serveru. Jednoduše řečeno je tohle tvrzení správné, avšak opravdu není NAS, jako NAS. V dnešní recenzi si podrobněji ukážeme, co to ten NAS vlastně je, jak jej zle využít a proč byste si měli vybrat NAS právě od Synology. Máme toho před sebou ještě hodně, a proto raději o něco zkrátíme úvod a ihned se vrhneme na věc.

Co je to NAS?

NAS, neboli Network Attached Storage (v češtině datové úložiště na síti) je inteligentní zařízení, které je připojeni do domácí nebo pracovní sítě. NAS se dělí právě na dvě odvětví – domácí a pracovní. NAS server můžete jednoduše využít ke sdílení dat po celé síti a dokonce i mimo ni – jedná se o něco jako iCloud, Google Drive či Dropbox, avšak v privátní verzi. Jednoduše na pevné disky můžete nahrát prakticky úplně cokoliv. Od důležitých dat, přes rodinné fotografie, až po filmy, na které se budete chtít večer koukat. Hlavní prioritou zařízení NAS je mimo sdílení dat také jejich záloha. Většina stanic má k dispozici sloty na alespoň dva pevné disky. Vy si tak můžete zvolit, zda-li je chcete používat jakožto dva odlišné disky, kdy na každém z nich budou různá data a nebo jako dva stejné disky, které se zrcadlí. Tímto můžete zajistit ochranu dat v případě, že jeden z pevných disků „klekne“. Tohle je však opravdu jen špička ledovce.

Proč byste si měli pořídit NAS (od Synology)?

Klasická rodina má většinou čtyři příslušníky. Každý jeden z těchto příslušníků žije odlišný den, což znamená, že se během dne v rodině odehrají jakési čtyři „dějové linie“. Tyto linie si většina z nás uchovává v paměti pomocí fotografií a videí. Může se však stát, že ze všech vzpomínek začne v zařízeních docházet místo, postupně se místo začne zaplňovat i na Macu. A co teď? Naprosto jednoduchá odpověď – pořízení NAS zařízení. Veškeré fotografie a data tedy můžete jednoduše uložit na NAS stanici, čímž ušetříte místo ve vašem zařízení a zároveň má k dokumentům přístup celá síť, například v podobě rodiny. Výhodou je samozřejmě zabezpečení a ochrana proti ztrátě dat. Pokud vám někdo ukradne telefon a nebo jej ztratíte, tak se nemusíte obávat toho, že přijdete o všechny fotografie. Ty jsou totiž bezpečně uloženy na NAS serveru.

V čem je Synology lepší oproti Cloudovým službám?

Možná si teď říkáte, že všechny tyhle služby zvládne jakákoliv internetová společnost provozující Cloud. V tomto odstavci bych vás rád vyvedl z míry, jelikož tomu tak doopravdy není. Představte si, že máte všechna svá data uložena na Google Disku. I když je to velice nepravděpodobné, tak se jednoho dne může stát, že Google zkrachuje a Google Drive všem uživatelům zruší. Jak nyní získáte vaše data zpět? Nijak. Zároveň je nutné si uvědomit, že data uložená na Cloudových službách má v držení někdo jiný, konkrétně společnost, které platíte nemalý měsíční poplatek. Jelikož jsou data jednoduše vzdálená bůhvíkde, můžete o data přijít také následkem hackerského útoku, a o to horší je fakt, že se soukromých a citlivých dat může zmocnit úplně někdo jiný.

Právě v tomto případě byste tedy měli sáhnout po NAS stanici od Synology. Oproti Cloudovým službám máte jistotu, že se data nachází na svém místě, jsou ve vašem vlastnictví, máte nad nimi kontrolu a nikde vám neutečou. Pro hackery jste taktéž o dost menším cílem, než v případě velkých světových společností. Zároveň se nemusíte vázat na nízkou rychlost internetového připojení, konkrétně k nahrávání dat. K Synology zařízení stačí jednoduše připojit externí pevný disk a všechna data z něj můžete jednoduše přenést pomocí USB. Samozřejmě můžete data uploadovat i z počítače nebo chytrého telefonu – vše jde navíc nastavit tak, aby se data nahrávala automaticky po připojení k Wi-Fi. Záleží jen na tom, jak si všechny funkce nastavíte. Taktéž se zprostíte placení měsíčního poplatku. NAS stanici si prostě zakoupíte za jednorázový poplatek a je nadobro vaše. Neskrývají se zde žádné další poplatky.

Aplikace od Synology

Společnost Synology a její NAS zařízení mají oproti konkurenci navrch hlavně v tom, že mají naprosto parádní aplikace. Pomocí těchto aplikací můžete vaší stanici ovládat ještě o mnoho jednodušeji. Aplikace jsou velice intuitivní a pokud zvládáte klasickou práci s počítačem, tak si na aplikace Synology rychle zvyknete. Pojďme si v následujících řádcích říct něco málo o třech vybraných aplikacích, které Synology nabízí. Aplikacím se budeme samozřejmě hlouběji věnovat v dalších recenzích.

Automatické zálohování počítače a Macu

S pomocí aplikace Drive můžete jednoduše zálohovat všechna data z vašeho počítače či Macu. Tato aplikace se naprosto hodí tehdy, kdy chcete sdílet data z vašeho počítače s ostatními členy rodiny či kanceláře. Zároveň opět znovu podotknu, že jsou na NAS stanici data v bezpečí a nemusíte se obávat jejich ztráty. Skvělou funkcí aplikace Drive je taktéž možnost nechat si obnovit data ze starších záloh. V případě, že omylem smažete nějaký důležitý soubor, tak díky aplikaci Drive jej můžete jednoduše obnovit ze starší zálohy.

Zálohování fotografií a videí z iOS a Androidu

Osobně jsem si zamiloval aplikaci Moments, která se stará o zálohování fotografií z vašeho mobilního telefonu přímo na NAS stanici. Je jedno, jestli vlastníte iOS zařízení nebo Android zařízení. Aplikace Moments je k dispozici pro oba tyto operační systémy. Práce s ní je naprosto intuitivní, jednoduše se stačí přihlásit k vašemu Synology zařízení, vybrat fotografie k nahrání a počkat, dokud se vše nenahraje. Nahrané fotografie se poté v Synology díky umělé inteligenci automaticky roztřídí, například podle obličejů, míst, či předmětů.

Streamování filmů do ostatních zařízení

Už nikdy nebudete potřebovat USB flash disk k tomu, abyste si pustili film. S pomocí NAS stanice od Synology můžete využít aplikace Video Station, která se stará o streamování filmů na vaše zařízení. Pokud se rozhodnete, že si chcete večer s partnerem či partnerkou pustit film, není nic jednoduššího, než jej umístit na Synology, a poté jej přímo z něj spustit. Nemusíte se tak starat o zbytečné kopírování. Video Station taktéž disponuje jakousi přidanou hodnotou. Pokud na Synology nahrajete film, tak jej aplikace Video Station rozpozná a automaticky k němu přidá plakát, vyhledá na internetu titulky a umožní sdílení s přáteli.

Závěr

V této recenzi jsme si vysvětlili, co je to vlastně NAS, jak se dá využít v praxi a proč byste si měli vůbec vybrat NAS stanici od Synology. Momentálně máme v redakci Synology DS218j, které by se pro začátek mohlo líbit i vám. Svým moderním designem se naprosto perfektně hodí například do vaší pracovny, avšak samozřejmě taktéž vůbec neurazí například v obývací stěně. V dalších recenzích se podrobně podíváme na aplikace, které Synology nabízí. Zároveň se také můžete těšit na to, jak lze Synology využít jakožto kamerový systém a další. Osobně už se nemohu dočkat, až vám ukážu, čeho všeho jsou NAS stanice od Synology schopné.