Zavřít reklamu

Příběhy o Severské mytologii – úvod

Speciální článek o Severské mytologii, která je velmi mrazivým, chladným ale krásným prostředím.

5. 2. 2018    

Někteří lidé považují za své zájmy chodit do kina, trávit čas venku nebo ve své oblíbené restauraci. Samozřejmě, můj život do toho taky spadá, ale také se zajímám o Severskou mytologii, se kterou se můžeme setkat v seriálech, filmech nebo také ve hrách. Tento článek je úvodem do Severské mytologie, avšak později si přiblížíme jednotlivé příběhy a fakta. Čerpal jsem z knihy od Neila Gaimana, který poutavě rozepsal všechny pověsti spojené se severskou mytologií.

Bohové

Severská mytologie obsahuje mnoho bohů a bohyň, jejichž jména jsou alespoň některým z nás povědomá. Níže se s nimi seznámíme, neboť ve většině příběhů uslyšíme zejména dva bohy, Ódina a jeho syna Thora. Dále je zde i Ódinův pokrevní bratr Loki, který žije v Ásgardu (říše bohů).

Ódin

Je to nejvyšší a nejstarší bůh, který měl mnoho tajemství. Určitě jste si říkali, třeba ve filmu Thor: Ragnarök, proč má jenom jedno oko. Je tomu tak, že obětoval své oko, aby dosáhl moudrosti. Rozuměl i určité magii a mohl tak vládnout celému světu. Ódin měl mnoho jmen, Otec všech, Pán zabitých, Bůh šibenic. Říkalo se mu taky Grímni či Ygg. V každé zemi ho nazývají jiným jménem, neboť byl uctíván v jiných podobách.

Podle pověstí cestuje z místa na místo v přestrojení, aby mohl vidět svět jako normální lidé. Měl by vypadat jako vysoký muž v klobouku. Kolem sebe má mít dva havrany, Hugina a Munina. První havran znamená myšlenku a druhý paměť. Havrani poletují nad světem s cílem sdělit Ódinovy všechno, co se ve světě děje. Ódin do světa přinesl válku. Když prohrajete, bůh Vás opustil a vyzvednou Vás valkýry, překrásné panny bojovnice. Valkýry nás odvádějí do síně zvané Valhalla, která je často užívána v seriálu Vikings. Když tedy bitvu vyhrajete, je to z Ódinovy milosti.

Thor

Syn Ódinův, hromovládce, Thor je upřímný a dobromyslný. Je obrovitý a má rudý plnovous. Považuje se za silnějšího, než je Ódin sám. Thorovou zbraní je legendární kladivo Mjöllni, které mu ukovali skřítci. Jeho příběh se však dozvíme později. Thorova matka byla Jörd, bohyně země. Kladivo, které je mocné, zahubilo mnoho trollů, takže mrazivý obři a skalní trollové se třesou hrůzou.

Loki

Loki je velmi pohledný bůh, který působí věrohodně, přesvědčivě a přátelsky. Kde jsou samé pozitiva, vždycky něco nesedí. Loki je nejmazanější a nejlstivější ze všech obyvatel v Ásgardu. Je škoda, že je v něm tolik temnoty, zla a závisti. Loki se má údajně pohybovat po obloze, pomocí jeho létajících střevíců a dokáže na sebe změnit podobu, takže vypadá jako někdo jiný nebo se promění v nějaké zvíře. Jeho nejmocnější zbraň je jeho mysl. Ani Ódin s Thorem nejsou tak vychytralí, jako právě Loki. Pokud přemýšlíte, proč si ho bohové tak drží, je to jeho strategií. Vždy, když se dostane Ásgard do potíží, Loki použije svou strategii, kličky, nápady a obyvatele zachrání. Díky Lokimu je svět zajímavější, ale ne tak bezpečný, jak bychom předpokládali. Přece jenom je to lstivý bůh, rád se napije a nedokáže svá slova poté ovládat. Podle pověsti, Loki a jeho budoucí děti zde budou, až nastane Ragnarök, což je konec světa.

Toť vše k první části. Ve druhé části se budeme zabývat vším, co bylo před počátkem a po něm, to znamená, která planeta nebo svět ležel na jihu, na severu či jestli podle pověstí byl svět stvořen hvězdou nebo něčím jiným. Na konci dubna se můžeme těšit na velmi očekávaný exkluzivní titul pro PS4 God of War. Právě ono God of War má být zasazeno do Severské mytologie, pravděpodobně zde bude příběh, který nebude navazovat zcela na každou povídku z tehdejší doby, ale uslyšíme jména, které jsem zmínil v dnešním speciálu a můžeme se dočkat některé z pověstí, jejichž obsah si připravím na příště. Pokud se Vám úvod líbil, povykládejte o tom svým přátelům a těšte se, co se stalo, když Thorovi ukradli kladivo nebo jak Ódin pro bohy získal básnickou medovinu.