Zavřít reklamu

Počítačové hry na olympiádě? Pokud ano, jen určité žánry

Olympijským vítězem ve Fortnitu se asi nestanete, ve FIFĚ by to ale projít mohlo.

4. 9. 2018     Zdroj

Olympijský vítěz ve Fortnitu, CS: GO, World of Warcraft či League of Legends. No nezní to krásně? Ničeho takového se ale v budoucnu nejspíš nedočkáme. Počítačové hry by sice na olympijské hry dorazit za pár let skutečně mohly, podle prezidenta mezinárodního olympijského výboru by se ale jednalo jen o určité žánry, mezi kterými by se násilné hry vůbec neobjevily. Důvod? Vcelku jednoduchý. Násilí a vraždění je zkrátka v rozporu s olympijskými hodnotami a to platí i pro počítačové hry. Výjimka je proto nepřijatelná. 

“Nemůžeme mít v olympijském programu hru, která propaguje násilí nebo diskriminaci,” nechal se slyšet na nedávných Asijských hrách šéf olympijského výboru. Pokud se tedy někdy nějaké hry na olympiádě objeví, budou nejspíš vesměs sportovní. To je ale svým způsobem lehce diskriminační. Vyřazení Fortnite, CS: GO či World of Warcraft bychom nejspíš pochopili. Co ale hry typu Street Fighter a podobné, které jsou založeny na různých bojových uměních a tím pádem de facto kopírují některé olympijské disciplíny? To je otázka, nad kterou budou muset představitelé olympijského výrobu ještě popřemýšlet. Pokud by totiž “osekali” i tyto hry, nejspíš by se eSport na olympiádě stal vcelku neatraktivní záležitostí. 

Tak či tak ale zařazení her do olympijského programu pořád hodně daleko a ačkoliv se před nějakým časem objevily náznaky, že by k tomu mohlo dojít již v roce 2024, jasno rozhodně není. Doufejme, že pokud se ale hry na olympiádě skutečně objeví, nebudou tam kvůli okleštění jen jakýmsi doplňkem a výplní nudy, ale plnohodnotnou součástí her.