Zavřít reklamu

Playstation VR – Dojmy

Jaký je virtuální headset od Sony? To se dozvíte v našem článku.

2. 10. 2015    

Společnost Sony nám dala možnost vyzkoušet připravovaný headset pro virtuální realitu. Playstation VR (dříve Project Morpheus) jsme ozkoušeli na Uncharted party v Pražském klubu Nebe a upřímně stálo to za to.

Kdy? Kde? Jak? Za kolik?

Sony zatím ještě nezveřejnila detaily ohledně toho, kdy se samotný headset dostane do prodeje. Dojít by k tomu mělo nicméně na začátku příštího roku. Cena taktéž není zatím určena, spekuluje se však o 10 tisících korunách. Bližší informace se zřejmě dozvíme na pařížském meetingu koncem měsíce, případně na Playstation Experience v prosinci.

Headset jsme měli možnost vyzkoušet sice jen krátce, ale zážitek je to pozoruhodný. Přiznám se, že helmu s virtuální realitou jsem měl možnost ozkoušet zcela poprvé. Ačkoliv se to nezdá, tak hra vás pohltí velmi rychle. Skutečně vás dostane požitek ze scény, kdy vážně máte pocit, že jste přímo ve hře. Ostatně prvotní palba mě donutila se přikrčit.

K vyzkoušení byla totiž hra London Heist, která bude výhradně pro tuto platformu. Jedná se o akční hru z pohledu vlastního, kdy jste právě zasazeni přímo do dění. Interakci provádíte vy pomocí dvou ovladačů Playstation Move. Jeden slouží jako primární, zejména pro různé úkony a hlavně střelbu. Druhý se aktivuje v případě potřeby, kdy například nasazujete zásobník do pistole.

Přestřelka naživo

Demo ukázka probíhala v autě s vaším kolegou. Ten na vás občas reaguje nějakou hláškou či vám ukazuje, co máte dělat. Díky helmě se rozhlížíte kolem sebe a to na všechny strany a úhly. Než akce začne, můžete rukou, kterou vidíte, díky PS Move, chytat předměty do ruky – popíjet pití, podívat se na zásobníky atd. Chvilku se kocháte po okolí, rozuměno po betonové dálnici a už vám do kabiny sypou kulky. Chytnete tedy samopal a do toho si druhou rukou dobíjíte zásobník, když vám dojde střelivo.

Pak už je to klasika. Střílíte na všechny strany, kde se co pohne a přitom částečně vnímáte, že se sami pohybujete. Hra vás však zakrátko pohltí a vy opravdu máte pocit, že jste uprostřed dění. Zaměřování probíhá skrze Playstation Eye pro PS4. Kamerka vyhodnocuje velmi citlivě a velmi přesně. Díky tomu se nestává příliš mnoho chyb. Jen bude třeba doma před hraním řádné kalibrace.

Pravdou je že nelze čekat vyloženě přelomovou grafickou stránku, ta je zde poněkud na úkor možností onoho zařízení. Nečekejte tedy nic vyloženě převratného. Grafická stránka je však povedená a pro účely hraní dostačující. Chybí zde spíše propracovanější detaily okolí.

I s dioptriemi v klídku

Helma je velmi příjemná na nošení. Pravda i během chvilky se v ní trochu zpotíte, ale nijak vás nelimituje. Materiál je velmi kvalitní a přes hlavu budete mít jednoduchý headset, který vám posílá zvuk. Otázkou je zda bude možné hrát i přes klasické reproduktory, bez použití sluchátek.

Sám nosím brýle a byl jsem zvědavý hlavně na to, jak se s tím popere Playstation VR. Překvapivě dobře. Můžete je mít stále na očích a helma je připravena tak, aby ani částeční slepci nebyli o zážitek ochuzeni. Ani v případě brýlí jsem nepociťoval potíže. Velkým překvapením pro mě bylo, že se člověku nedělá zle z použití této technologie, ale je pravdou že demoverze byla délkou v řádu minut.

Otázkou je, jak se Playstation VR bude dařit na trhu. Pravdou je že se jedná o přelomové zařízení a jiné tohoto typu kromě Oculus Riftu se nám jen tak do rukou nedostane. Ostatně Microsoft přiznal, že Microsoft Hololens nejsou pouze herní platformou a jejich cena se bude zřejmě pohybovat v desítkách tisíc korun. V tomto by tedy Sony mohlo mít výhodu. Teď je třeba jen počkat na výslednou kvalitu a počet titulů pro toto zařízení.