Zavřít reklamu

Může být z virtuální reality špatně?

Jak je to tedy s případným pocitem nevolnosti? Skutečně se může dostavit nebo je to jenom blud?

26. 9. 2016    

Popravdě dlouho se nemluvilo o vlivu virtuální reality na lidský mozek. Až poté co byly zaznamenány případy, kdy se některým jedincům dělalo špatně, se začalo řešit že by nemusela být virtuální realita zcela bezpečná. Jak to tedy je? Máme se bát?

Osobně jsem měl na hlavě HTC Vive a Playstation VR. Zatímco u HTC je možnost se i s headsetem pohybovat v prostoru, až 4×4 metry s PS VR tuto možnost nemáte. Playstation vsází na to, že je levnějším a dostupnějším zařízením, o čemž není sporu. Za cenu HTC Vive máte jak PS VR, tak i PS4. U PS VR buďto stojíte nebo sedíte, vždy ale na místě.

psvr2

To je základní problém. Ačkoliv je zpracování velmi dobré a věřím že do budoucna nás čekají s VR skvělé zážitky, tak musím konstatovat že i já jsem se setkal s pocitem nevolnosti. Na Playstation Nation byl PS VR k vyzkoušení. Měl jsem možnost si jej vyzkoušet již před rokem, kdy jsem testoval hru London Heist. Tehdy to na mě nemělo žádný vliv. Mise kde se jelo autem a střílelo na protivníky byla fajn a nepociťoval jsem žádné zvláštní stavy.

untildawnrob

robinsonthejourney

Tentokrát jsem krátce vyzkoušel připravovaný Robinson: The Journey od Cryteku a také Until Dawn: Rush of Blood. Robinson nezpůsoboval žádné problémy, pohybujete se prostředím vcelku normálně a spíše obdivujete krásy tamního světa. Until Dawn: Rush of Blood je postaven na principu kdy jedete stále dopředu na vozíčku, který se řítí po kolejích. V některých chvílích až šílenou rychlostí a mezitím na vás vyskakují kdejaké hrůzy. A tady začal problém. Začal jsem vnímat jak má mozek najednou problém s tím, že se řítím rychle z kopce, navzdory tomu že mé tělo se nijak nehýbalo.

htc-vive-vr-

Tyto chvilky byly hodně nepříjemné a po delší době by asi dorazil můj oběd. Ne každý asi snese tuto dezorientaci. Mozek je zmatený a brání se nepřirozenému. Nevidím to nijak zvlášť černě, ale dle všeho pro některé nebudou vhodné veškeré tituly. Pokud budete hrát hru u níž se postava méně pohybuje, respektive pomaleji, mělo by být vše v pořádku.