Zavřít reklamu

Muž prodával na Amazonu nepotřebnou hru. Vykoledoval si za to žalobu od jejích vývojářů

Věřili byste ale tomu, že i tento úkon může přinést obrovské potíže?

16. 8. 2018     Zdroj

Mnoho z nás se s tím již setkalo. Slavili jsme narozeniny, svátek, Vánoce či jinou sváteční záležitost a jako dárek jsme dostali novou hru na Xbox, PlayStation či náš počítač. Bohužel však radost vystřídal záhy spíše smutek, jelikož nová hra tak úplně nová není a my ji již ve své sbírce máme. V lepším případě máme možnost hru v obchodě vyměnit za novou, v horším nám však nezbude nic jiného, než se jí pokusit prodat třeba na bazaru a dostat za ní alespoň část její pořizovací ceny. Věřili byste ale tomu, že i tento úkon může přinést obrovské potíže?

Své o tom ví i Američan, kterému se doma sešly dvě kopie hry The Evil Within 2 pro PlayStation 4. Muž se tak samozřejmě rozhodl jednu z kopií, která byla ještě v originálních fóliích, prodat na Amazonu, který je v USA velmi populární. Hru tedy na portál umístil a do popisku ji označil za “novou”. To ale neměl dělat. Jeho inzerátu si totiž všimli vývojáři hry, tedy lidé přímo z Bethesdy, kteří proti prodejci vytáhli do boje, jenž ukončí až soud. 

Ačkoliv se zdají kroky Bethesdy téměř neuvěřitelné, společnost si stojí za svým. Podle jejího vyjádření se totiž nejedná o novou hru a inzerce je tím pádem lživá. Ačkoliv je sice hra zabalená v a vypadá skutečně jako nová, nezískal by jí kupec z oficiální distribuce a tím pádem se nedá označit za novou. Cílem Bethesdy je totiž veškeré prodeje jejich her neautorizovanými prodejci, kteří hry označují za nové, blokovat, čímž chce studio zabránit podvodníkům, kteří by mohli zákazníky okrást o jejich peníze. Právě označení “nová” je tak v tomto případem spouštěčem celého problému. Kdyby však muž označil hru třeba za “použitou” či “zánovní”, problému by se vyhnul.

Uvidíme, zda se celá kauza nakonec uklidní a zda Bethesda nakonec svou žalobu stáhne. Už nyní je ale jasné, že to s prodejem svých her myslí vývojáři skutečně vážně a v žádném případě nechce riskovat, že by hráči kupovali hry označené jako nové s chybějícím obsahem balení.