Zavřít reklamu

Modern Warfare 3 – Novinky o multiplayeru

Po dnešním večeru mají všichni fanoušci série Call of Duty daleko více jasno, jakým směrem se jejich oblíbená značka, či spíše její multiplayerové část bude odebírat. Na zahajovacím večeru CoD XP totiž krom staro-nových trailerů nejvýše postavení zaměstnanci Activision a Infinity Ward představili celou řadu novinek a vylepšení, jež by měly strhnout pomyslné misky vah […]

2. 9. 2011    

Po dnešním večeru mají všichni fanoušci série Call of Duty daleko více jasno, jakým směrem se jejich oblíbená značka, či spíše její multiplayerové část bude odebírat. Na zahajovacím večeru CoD XP totiž krom staro-nových trailerů nejvýše postavení zaměstnanci Activision a Infinity Ward představili celou řadu novinek a vylepšení, jež by měly strhnout pomyslné misky vah od Battlefieldu zpět Modern Warfare 3.

Začneme nejdříve multiplayerem, v němž se hráči nyní budou dělit do třech hlavních tříd – Support, Assault a Specialist, jejichž primární odlišnosti jsou v zaměření killstreaků. Vybráním jedné třídy si tedy i zvolíte zaměření, jěmuž se ve svém stylu hraní nejvíce blížíte. Někdo má například rád rychlé přesuny po mapě a naopak jiní se mohou vyžívat v technických udělátkách, jako dron, nebo průzkumná helikoptéra. Pro týmově orientované hráče je tedy spíše určena kategorie support, zatímco ti zvyklí protloukat se mapou na vlastní pěst si zvolí Specialistu, jenž se díky killstreakům stává doslova postrachem.

Mezi kladně přijaté novinky se krom absolutního zrušení Last stand řadí i možnost získat odměnu v podobě killstreaku i přes to, že nezabijete ani jednu osobu. V minulých dílech nebyli hráči, jenž získávali často asistence za zabití prakticky nijak odměňování, což se však nebude opakovat. Za určitý počet asistencí tedy přijde i náležitá odměna. Na první pohled je znát, že značka Call of Duty již nestaví na první místo jednotlivé hráče, ale naopak začíná mírně podporovat prozatím marně se prodírající kooperaci.

Hráči se samozřejmě mohou těšit i na čtyřicítku různých zbraní, jež byla testována v praxi. Activision pro ně přichystal novinky typu užívání dvou přídavků, snížení rozptylu a spoustu dalšího. I perky se nakonec dočkaly změn, a tak se v konečné verzi hry objeví například Recon (objevení nepřátel na mapě) nebo Stalker (rychlejší míření).

Mimo killstreaky a daleko větší kladený důraz na týmovou spolupráci byla na konferenci představena ještě jedna zásadní změna, která se týká i v odpoledním traileru avizovaných „psí známek“. Pokud jste se obávali, že Activision již bez ostychu začal kopírovat funkce z Battlefield 3, můžete se uklidnit. Jedná se totiž o jeden z mnoha nově vytvořených herní módů, které obohatí multiplayerovou zábavu. Konkrétně se objeví v módu Kill Comfirmed, v němž máte za úkol sbírat známky svých protivníků a naopak zabránit protivníkům ve sbírání těch z vašeho týmu. V jiném módu Juggernaut se snažíte nejprve zabít Juggernauta a následně po převzetí jeho obleku vydržet co nejdéle. Při hraní Drop Zone se pro změnu snažíte ubránit za jakoukoliv cenu dané území s občasnými příděli nejrůznějších bonusů a v Infection hráč zabíjí nepřátele, aby je posléze dostal na svou stranu týmu. Příznivce Black Ops také určitě potěší, že hra bude obsahovat i módy jako Wager Match, Gun Game nebo One in Chamber.

Krom multiplayeru, nového traileru a skvělými speciálními efekty naplněného fanouškovského filmu Activision samozřejmě zpromoval i svou službu CoD: Elite, jež odstartuje souběžně s Modern Warfare 3. Ihned na začátku prezentace prezentující jasně upozornil, že neplatícím se dostane (kupodivu) také řady hodnotných služeb, a jak následně předvedl, mohla by to být i pravda. Neplatící hráči tak budou moci využívat k analýze své statistiky, detailní mapy všech prostředí s vyznačenými místy nejčastějších zabití protivníků, vlastních smrtí, srovnání účinností zbraní, či místa nejčastějších zásahů. Také lze publikovat videa a samozřejmě se s nimi i chlubit na sociálních sítích. Naopak ti, kteří roční poplatek, který pro obyvatele USA dělá 50 dolarů (850 Kč) na rok zaplatí, dostanou několik záasadních služeb navíc. Tou první je bezesporu přísun všech DLC zdarma, která budou vycházet po jednom každý měsíc celý rok, nebo organizace, pořádání a účast na oficiálních turnajích, pokročilé funkce pro klany, živě vysílané turnaje, či větší kapacita pro umístění videí.

Mimo tyto novinky bude CoD Elite také zdarma obsahovat vytváření skupin, klanů, upravování si jednotlivých tříd a spoustu dalšího. Těšit se ale mohou i majitelé Ipadů, Iphonů a telefonů s Android, jelikož celá služba bude k dispozici i ve formě mobilní aplikace zdarma. Další důležitou informací je také velká provázanost se sociálními sítěmi jako facebook, kdy si přímo v menu hráč zjístí, jestli jeho kamarád stále hraje singplayer, je offline, či je již hodiny připojen k jednomu ze spousty serverů.

I když se zdál vítěž souboje MW3 vs. BF3 do této chvíle naprosto zřejmý. Tvůrci z Infinity Ward a ostatních studií ukazují, že kde nestačí grafický engine, lze přijít i s dobrými napády, které souboj obou velikánů alespoň v multiplayeru značně zkomplikují.