Zavřít reklamu

Legends of Eisenwald – Recenze

Slyšte, dobří lidé. Na dvůr zavítal vážený host – Legends of Eisenwald.

10. 8. 2015    

Recenzovaná verze: PC

Po delší době se na trhu objevila na herním trhu strategie, která si chce brát to nejlepší ze svého žánru. Běloruský tým Aterdux Entertainment se do svého úmyslu pustil s vervou. Jejich první projekt Discont Times si můžete zahrát zdarma. Jedná se taktéž o strategii. Legends of Eisenwald kombinuje hru v reálném čase s tahovými souboji a RPG prvky. Na první větší hru je to skutečně odvážné jako vydat se s dřevcem a ořem do líté bitvy.

Středověká kronika o udatném rekovi

Nadpis není zcela přesný, neboť si můžete vybrat krom rytíře také baronku a mystika. Ale nejprve napíšu úvod. Vývojáři z východní Evropy to nejprve zkusili přes Kickstarter. Pokud si dobře vzpomínám, bylo to na začátku éry crowfundingu. Tento projekt jsem sledoval souběžně s hrou Expeditions: Conquistador. Zatímco druhý jmenovaný nabízel atraktivní dobu španělských objevitelů a hon za bájným zlatem, Legends of Eisenwald nabídne vlastní verzi středověku. Ovšem pozor, bez fantasy příkras. Obě hry nabízejí v podstatě to samé. Staráte se o svou družinu, dostáváte je na nové úrovně, nakupujete vybavení dle tříd, cestujete po mapě, plníte questy, sem tam si vybere rozhodnutí, které se promítne do hry atd.

Legends of Eisenwald vám dá okusit pohár plný intrik. V kampani se často musíte postavit na tu či onu stranu. Nikdy nesmíte podcenit protivníka, aby nedošlo k rychlému konci. Mapy nabízí nejen hrady, které jsou alfou a omegou, nýbrž také tržiště, kde nakoupíte další vybavení, krčmu, kde se dozvíte zajímavé informace o aktuálním dění nebo opatství, které slouží pro vaši družinu jako lazaret. Jediné s čím budete operovat jsou finance, které získáte většinou po prodeji zbraní a surovin nebo za splnění questu. Co se týče klasik jako dřevo, kámen a bižuterie, nic takového nehledejte. Vše tak přispívá ke svižné hratelnosti.

Levelování je nesmírně důležité. Elegantní výběry nových tříd vám dají možnost navléct si krásné zbroje, využít nové meče, luky, kopí a ještě k tomu osedlat čtyřnohého přítele. Vámi vybraný hlavní charakter  může volit mezi útočnými a obrannými vlastnostmi.

Boje jsou velmi zábavné a nedá se říct, že by byly jednoduché. Lépe vyzbrojený a silnější protivník vás porazí i ve značně zredukovaném počtu.  Pěchota nemůže být bez střelců a naopak. Kromě předem daných lordů a sirů se v lesích a na cestách dostanete do konfliktu s místními lapky. Co se týče družiny, budete si vážit každého člena. To samé lze říci o vztazích mezi vámi a šlechtou. Inu, spojenec je vždy vítán,

Rozteklá pečeť

Chybí opravdu málo, aby se tato strategie stala krásným pergamenem, ze kterého budou opisovat všichni potencionální následovníci. Jenže tomu tak není. Na mapě nejsou využity změny počasí, což oslabí další  možnosti bitev. Ani úkoly nejsou zdaleka tak dobře navrženy, Ačkoliv se hra snaží o kvalitní scénář z hlediska dialogových oken, úkoly z kolonky dones a přines zde budete nacházet více než často. Chtělo to trochu fantazie. Kamera funguje povětšinu času dobře, někdy se však zdá, že vás navede o vlásek vedle, než byste chtěli. Charakterů, které při toulání potkáte je dostatek, ale nedokážete si je moc dlouho užít a dozvědět se o nich třeba něco víc. Občas mi trvalo podle popisků zorientovat v názvech nebo v samotném zadání. Hra vám totiž moc nenapoví.

Grafika, modely postav a animace jsou na dobré úrovni. Ještě více se mi ale líbila hudba. Je tak dobrá, že se ihned chcete nasoukat do tehdejších šatů a mít v ruce loutnu, flétnu nebo harfu. Umělá inteligence by potřebovala oprášit, ale vesměs se snaží nebýt mínusem.

Legends of Eisenwald je hodně muziky za málo zlatých. Hratelnost funguje i mimo bojové pole. Autoři se mohli pokusit o více nápadů, naštěstí prezentace a záměr funguje v podstatě od prvního do posledního tahu. Na hře se projevila především začátečnická nezkušenost, která provází všechny začínající společnosti. I když to mohlo dopadnout ještě lépe, je tohle dobrodružství o kterém si budou bardi vyprávět do časů, dokud se na scéně neobjeví nový vyzyvatel v tomto žánru.

Legends of Eisenwald nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- Mix bytelné strategie a RPG
- Atmosféra
- Fantastický hudební doprovod

Zápory

- Orientace na mapě
- Mírně nedotažená hratelnost
- Technické nedodělky

Hodnocení: 70%