Zavřít reklamu

Jak žít zdravě i při sedavém zaměstnání

Komerční sdělení

10. 5. 2022    

Žijeme „v době sedavé”, jak by řekli odborníci. Zpracovávání pracovní náplně se přesouvá do našich domácností, případně trávíme hromadu času v kancelářských prostorách, protože drtivá většina oborů funguje ryze v online světě. Jelikož se kancelářská židle stává naším nejlepším přítelem a sezení aktivitou vyplňující náš den, aby zdraví nezačalo trouchnivět, je načase zakomponovat do našich dnů trochu zdravých návyků. Jak na to?

Každý pátý člověk prosedí 8,5 hodin denně

Podle posledních statistik každý pátý člověk prosedí ve svém zaměstnání zhruba 8,5 hodiny denně. Pakliže si řekneme, že pracujeme zhruba třetinu svého života, prosedíme neuvěřitelných 60 000 hodin. Nemůžeme se tedy divit zdravotním problémům, které se s tímto životním stylem pojí. Oteklé nohy, bolavá hlava nebo věčně ztuhlá záda, jež se negativně projeví i na kvalitě našeho spánku. Zavést zdravé návyky do svého života je proto víc než klíčové. 

Domnívat se, že při sedavém zaměstnání nelze žít zdravě, je mylné. Začít se může například u stravy, která by měla být bohatá na živiny, nikoliv na kalorie a cukry. Keto dieta založená na bílkovinách je ideálním řešením, které, když se spojí alespoň s menší dávkou pohybu, může vést k dobrému zdravotnímu stavu. 

Chytré hodinky na ruku a tenisky na nohy

Věděli jste, že mnozí lidé pracující v kanceláři dojíždí do svého zaměstnání autem, i když se nachází jen pár bloků od jejich domu? Nejen, že mluvíme o neekologickém a zároveň také neekonomickém scénáři, ale také si tímto nezdravým návykem ruinujeme své zdraví. V ideálním případě proto nechte své auto v garáži, nasaďte na ruku chytré hodinky počítající kroky i spálené kalorie a nazujte pohodlné boty – do práce se totiž jde pěšky!

Pokud je zaměstnání více vzdálené, lepší volbou je kolo. Cyklistika v posledních letech zažívá boom a i kdyby se dala přednost elektrokolu, mluvíme o lepší alternativě, než kterou je využívání auta. 

Investice do kvality

A to ve všech smyslech. V případě, že se vaše pracovní náplň schyluje na jedno jediné místo, a to na kancelářskou židli, investujte do kvalitní alternativy. Židle by měla být dobře nastavitelná, musí být vybavená adekvátními opěrkami a polstrováním zad. Stůl na druhou stranu má být nastavitelný, aby se člověku přizpůsobil. 

Nezapomínáme ani na investici do kvalitního, dostatečně velkého monitoru a klávesnice, kterou si člověk může kamkoliv přesunout nebo posunout. Myš musí brát v potaz postavení našeho zápěstí, abychom předcházeli problému zvaného karpální tunel. 

Investice do kvality znamená i do kvalitního jídla. Jak už bylo zmíněno, příliš kalorické, tučné nebo sladké stravování člověku i jeho zdraví spíše ubližuje. Keto dieta je vhodnou alternativou, která lidské tělo zásobí všemi potřebnými živinami.

Co je keto dieta?

Co je to keto dieta? Řeč je o nízkosacharidové stravě, která uvádí tělo do ketózy (metabolického stavu). Sází se na snížený příjem sacharidů, jež jsou běžně hlavním zdrojem energie. Navýšený je příjem bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem svalů i svalové hmoty.

I sedět můžete aktivně

Docházet do práce po svých nebo na kole, investovat do kvalitního vybavení kanceláře i stravy. A dále aktivní sezení je na seznamu zásad, jak žít zdravě při sedavém zaměstnání.

Aktivní sezení znamená, že se snažíme svírat pravé úhly u končetin těla. Kolena, kyčle i lokty mají pravé úhly svírat, ramena mají být vytažená k uším, bedra nesmí být prohnutá, shodují se lékaři. Během práce se snažíme aktivně vyměňovat to, na čem sedíme. Po zhruba třiceti minutách se máme buďto protáhnout, nebo si přesednout na sedací míč či balanční podložku.