Zavřít reklamu

Inside – Recenze

Inside je zajímavým, leckdy až psychologickým kouskem, který v poslední době nemá obdoby.

29. 7. 2016    

Inside - Theme

Recenzovaná verze: Xbox One

Už to přece jen bude pár let, co se ke mně, dostal titul, Limbo. Tehdy jsem byl nadšený. V jádru naprosto jednoduchá záležitost, která vás donutila přemýšlet nad dalším postupem a upoutala svým zajímavým provedením. Autoři nyní připravili novinku, která si z Limba, bere to nejlepší a ještě přidává vlastní inovace. Je tu Inside!

inside2

Emaři si pochutnají

Studio Playdead už minule prokázalo, že smrt a strach jsou jejich velkou devízou, co se týče vyprávění příběhu a nastavení atmosféry. Stejně je tomu i u hry Inside. Opět začínáte v lese, nevíte, co tu děláte, ani nevíte, proč ovládáte malého chlapce, který je sám v temné noci na nehostinném místě. Během pár minut, ale budete dělat vše proto, aby se mu nic nestalo. Velmi rychle se s vaší postavou sžijete.

Smrt je ale všudypřítomná, než se totiž nadějete, půjdou po vás tajemní muži v kuklách, kteří v tu samou dobu projíždějí lesem. Únik je tedy doslova nutný. Nebezpečí je však mnoho a vy se budete muset snažit. Řekl bych že Inside, není tak náročný, jako Limbo a dá se dokončit někde kolem čtyř hodin.

inside3

Stylizace je nádherná a hnusná zároveň

Opět je vše hozeno do 2D pohledu, který i přesto že je mnohými zatracován jako zastaralý, zde funguje perfektně. Scény jsou dobře navržené a z některých budete mít dokonce husí kůži. Inside není klasickým příběhem o útěku malého chlapce. Ačkoliv se to nezdá, jde o poměrně zajímavé sci-fi s prvky jakýchsi zombií, které dokonce můžete ovládat. Spousta věcí kolem vás bude fascinovat a udržovat v podivném napětí až do konce. Stále budete přemýšlet nad tím, co že se to vlastně kolem děje.

Zpracování je super. Dost jednoduché vyjádření, ale je to tak. Už bylo zmíněno, že jde o 2D skákačku. Jenže právě díky občasným logickým puzzlům vás hra zastaví a nechá vás vychutnat si pošmourno a nelichotivou atmosféru této hry. Vše je v černobílém, jen vaše postava a sem tam  některý předmět vyčnívá konkrétnější barvou, jako je červená. Klasické barvy ve hře tedy příliš nehledejte.

inside1

Hudba je tu spíše sporadická. Povětšinou se ozývají jen konkrétní zvuky a podivné tóny, které nejsou zrovna stále příjemné k poslechu. Funguje to však skvěle, společně s ponurou grafickou stránkou to dává pocit, že si nemůžete být jisti tím, co se ve hře vlastně děje.

Inside je výborná hra. Jednodušší než Limbo a zároveň přístupnější. I tak ale přináší mnohem lepší zážitek a ukazuje, že 2D žánr není zdaleka tak mrtvý, jak se povídá. Právě naopak se v posledních letech objevují skutečně zajímavé kousky. Inside je jedním z nich a aktuálně jde o jednu z nejlepších her tohoto roku, jen škoda že není malinko delší.

Inside nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- prostředí
- nápad

Zápory

- lehčí hádanky
- poněkud kratší

Hodnocení: 90%