Zavřít reklamu

God of War Collection: Volume 2 – Recenze

Recenze další božské záležitosti!

31. 10. 2011    

God of War je dnes legendou na konzolích od firmy Sony a není tedy divu, že si toto dítko hýčkají, jak jen mohou. Proto také byla přichystána speciálně remasterovaná kolekce jako v případě ICO/Shadow of the Colossus. Kratos se vrací, aby nám shrnul svá dvě PSPéčková dobrodružství, a to Chains of Olympus a Ghost of Sparta, i na konzoli Playstation 3. Není to však naprosto zbytečné, když například Ghost of Sparta není starší než rok? To si pojďme zodpovědět. Boj o osud Řecka a samotného Olympu, tedy opět začíná.

Válečníkem navždy

V příběhu ani není potřeba se příliš babrat, jelikož jak už všichni víme z prvního God of War, tehdy ještě pro Playstation 2, Kratos je spartským válečníkem, který přijde o svou duši a je nucen si ji znovu vybojovat zpět od samotného boha války Área. To se mu skutečně také podaří a Kratos by se za určitých podmínek mohl hodit do pohody a neřešit nic dalšího. Jenže o čem by byly další díly že? Takže, Chains of Olympus a Ghost of Sparta jsou hry zasazené dějově někam mezi první a druhý díl.

Celkový koncept hry je jednoduchý, hlavní hrdina jde za svým cílem, který je sice v každém ze dvou titulů odlišný a je pravdou, že děj je zde tou silnější stránkou, ale celkově jste tedy nuceni se prosekat davy nepřátel až na konec. Cestou vás však čeká spousta akrobatických prvků na stěnách a samozřejmě také spousta puzzlů. Ostatně u těch se na chvilku pozastavím, neboť jen těžko budete hledat hry s originálnějšími puzzly než je právě God of War. Někdy jde totiž o naprosto triviální záležitost, díky které se však zdržíte například půl hodiny v dalším postupu. Skutečně bravurní oříšky na logické myšlení a nejednou vás potrápí.

Hry jsou však primárně zaměřeny na boj s množstvím nepřátel, kdy roztáčíte své meče chaosu a stínáte hlavy na všechny strany. Opět nechybí ani různorodost zbraní, díky čemuž se z Krata stává nepřemožitelný válečník, který nemá konkurenta, a to ani v řadách nejrůznějších démonických a mytologických monster. Potkáte zde například Hydry, Harpyje, Kyklopy, Medůzy, Gorgóny a mnoho dalších, které nedávají řeckým dětem ani dnes spát.

Zpracování pouze dobré

Velkým plus jsou hlavně level design a samotné lokace, které se neustále mění a nabízí tak pohled do dalekých řeckých končin, smyšlených míst, která jsou pouze v dávných antických bájích, a také si můžete být jisti, že zavítáte například až na božský dvůr samotného Háda. Poměrně drsným způsobem přesvědčíte Chárona, aby vás převezl a mnoho dalšího, co vám zajistí nesmazatelné zážitky.

Těžko mluvit o technologické stránce, ale žádný zázrak se nekoná. Přeci jen, vše tu působí, jako kdyby hra byla převedena hodně na rychlo a nebo dosti neomaleně. Není to však způsobeno tím, že by autoři věnovali kolekci příliš málo času, ale je to zřejmě samotným portem z konzole PSP, která má zkrátka zcela jiné rozlišení a najednou je tu opět to samé, jen převedené do HD. Obraz je samozřejmě ostřejší, vše si vychutnáváte více, ale samotné zpracování je poněkud chudé, jako kdyby na obrazovce plno věcí zcela chybělo nebo kdyby se textury nedočítaly, ale ono to tak bohužel má vypadat. Zkrátka, to co jsme obdivovali na malé kapesní konzolce, se zde velkého ohlasu nedočká.

Stínat hlavy nebo ne?

Nákup této kolekce se tedy vyplatí pouze dvěma skupinám, a to zatvrzelým fandům tohoto antického univerza, a nebo nováčkům, kteří s těmito dvěma tituly ještě nepřišli do styku. Pokud bych neporovnával kolekci s předchozími verzemi, tak bych byl nadšen, když opominu zastaralé zpracování, tak jsou obě hry nadopované akcí a mají náboj, zejména Chains of Olympus, který je jednoznačně lepší než novější Ghost of Sparta, ale jde pouze o subjektivní názor. Celkově tedy mohu kolekci doporučit, ale pokud bych měl volit mezi touto a první, raději tu první.

Samotné hodnocení kolekce, bych tedy viděl takto. Jednoznačnou dominantou, alespoň pro mě je Chains of Olympus, který převyšuje ani ne tak příběhově, ale lokacemi a bojem Ghost of Sparta o jednu třídu výše. Celkově je však kolekce velmi dobrá, ale například na kolekci Jak and Daxter, o které se nyní hodně šušká, se těším mnohem více. Pokud jste ale vlastníky předchozích verzí pro PSP, pro vás nevidím jediný důvod, proč dávat své finance právě do tohoto titulu/ů.

Klady

- Šlusný level desing
- Nápaditý příběh

Zápory

- Slabé zpracování
- Nepřináší nic nového

Hodnocení: 70%