Zavřít reklamu

FTL: Faster Than Light – Recenze

Nekonečný a rozpínavý vesmír je snem každého, kdo byť jednou hleděl k nebesům na hvězdy. FTL: Faster Than Light má mnoho tváří. Máte chuť na sebevražednou misi, která zachrání galaxii od totálního zničení?

5. 2. 2013    

Kickstarter zažívá obrovskou mediální pozornost. Všichni tak nějak automaticky očekáváme od již zaplacené hry to nejlepší. Nikdo si nechce připustit, že zainvestovaná hra za desítky tisíc dolarů může být v praxi béčko a brak. FTL: Faster Than Light od Subset Games se druhá možnost vyhnula. V kampani si vesmírná strategie vedla báječně a mnohdy velmi kritická veřejnost hodnotí FTL jako pekelně dobrou nezávislou hru.

On the board!

Vesmír je fascinující prostor kolem nás. Asi každý by uvítal výlet na Mars nebo osahání komety holou rukou. Ve videoherním průmyslu mají hry zasazené do kosmu bohatou historii. Občas se v této konkurenci přiživí velká Sci-fi značka. A spokojení odběratelé kosmického prachu mají radost. Sám se nepovažuji za fanouška korábů a sond. Například modla Freelancer mi vydržela na disku jen pár dní. Prosím, ještě ty Blastery nechte za opaskem. Napravím to tím, že vám ukážu originální krabičku se Starcraftem. Ale konec tlachání. Po Miner Wars 2081 tady máme další recenzi z místa černých děr, asteroidů a slunečních erupcí.

FTL je v jádru strategie s věrnou simulací chodu vlastní lodi. Začátek je prozaický. V hangáru si pojmenujete své hybné útočiště, dostanete tři maličké človíčky pro fungování přístrojů a žhavení motorů může začít. Abyste FTL zdárně dohráli, musíte doporučit tajnou informaci přes nepřátelské koridory. A to je jako vše? Ano, ale s největší pravděpodobností neuspějete. Snad na dvoustý pokus. Vaše cesta totiž vede skrze plně generický svět, který nabízí dobrodružství jako ze Star Wars. Do každé lokace se přemístíte stisknutím bodu na mapě.

A právě v tuto chvíli začíná to zmiňované dobrodružství. Na obrazovce se objeví krátká zpráva o tom, co vám přišlo do cesty. Někdy je to odpad z cizího plavidla, jindy rebelská loď, která vás bude vydírat. Vy samozřejmě můžete se všem neblahým událostem vyhýbat, ale pak budete mít problém s nedostatkem lupu, který využijete na tržištích nebo při upgradu zchátralé lodi. Je tu ještě jedna potíž. Jestli budete moc zbrklí, taktak přežijete první sektor a rozmetání ve druhém vás už určitě nemine. Přichází na řadu načtení pozice. Moment… Žádné tlačítko „load“ tady není. FTL vám umožní maximálně save, poté se vypne. Jedinou útěchou je zkusit to znovu.

FTL je v tomto velmi nekompromisní. Sami se přistihnete při štkavém vzlykání a zatínání pěstí, protože vaše loď, která byla zocelená tolika bitvami, nestačila na tu poslední a došly jí síly. A velmi často také rakety, palivo, energie do štítů, posádka se mezitím agonicky dusí nedostatkem kyslíků. Definice „game over“ tady má nový rozměr. Ihned mě napadla podobnost s Dark Souls. Hra vás s vámi totiž naloží podle toho, co jste sami nezvládli a podcenili.

Koupím si to, tohle a možná bych měl i toto

Aby vaše bárka měla vůbec nějakou šanci, musíte si od počátku loď a posádku vylepšovat. K tomu slouží měna a součástky, které naleznete během cestování. Moudrost tu bude důležitou vlastností, neboť vždy musíte něco oželet. Upravovat si lze motory, štíty, dveře, kyslíkovou kapacitu, zbraně, stanici první pomoci, řídící můstek a další věci. Časem se dostanete k lepším krasavcům a také vyměníte obyčejný kanón za pořádný laser. První krůčky (spíše skoky, protože loď doslova skáče z jednoho místa na druhé) podniknete se základním a tudíž nejslabším typem lodi.

Symbióza posádky je druhou neodmyslitelnou součástí úspěšné mise. Na své členy se díváte z vrchu. Během bitvy může nastat zmatek při vylodění záškodníků nebo prostě začne hořet. Ignorování situace bude mít za následek díry v plášti a kabina bude neobyvatelná. Díry vám budou sát kyslík a oprava trvá hodně dlouho. Naštěstí hra poskytuje více ras, takže se nedostatky a neefektivnost jedné zaštítí tou druhou. Ovládání je velmi jednoduché. Příkazy lze dávat přes klávesové zkratky nebo si vystačíte s myší. Zapauzování slouží jako dočasná brzda, abyste si mohli lépe naplánovat postup.

Dám dělovou ránu

Nerozbije se ale dům, ale slabá skořápka korábu. A skoro vždycky je to bohužel ta vaše křehká skořápka. Pak nastává pláč a skřípění zubů. Boje probíhají v reálném čase. Před vypuštěním obří rakety se zbraň musí nabít. Soupeř to zvládá většinou rychleji než vy, proto je dobré mít trochu toho štěstíčka. Či silné štíty. Nebo radši obojí… a dvakrát!

Pokud zasáhnete nepřítele dostatečně silně, rozpadne se nebo zdrhne. Až bude definitivně po něm, dostanete sladkou odměnu ve formě peněz, součástek a paliva. Zbraně na palubě rovněž žerou drahocennou energii, proto šetřete. Není nic horšího nežli nedostatek energie nebo paliva. Zkázu pak může dokonat mnohem slabší plavidlo, které byste za jiných okolností rozdrtili na padrť.

Grafika je minimalisticky krásná. Sympaticky vyhlížející modely lodí a planet jsou pro hru jako dělané. Osobně bych nechtěl nic jiného. Navíc zde nepřevládá jen černá a šedá barva, takže je zde prostor pro trochu rozmanitosti. Ovšem ještě krásnější je hudba, kterou si lze pořídit samostatně. Jemné cinkání tónů působí na uši jako balzám. Prostě plujete a užíváte si každou nanosekundu ve stavu beztíže.

FTL: Faster Than Light je fantastickou hrou pro všechny bez rozdílu. Její hratelnost je úzce propojena s návykovostí, kterou dokáže bez zaškobrtnutí živit jako máloco. Umí výborně pracovat se všemi principy a štědře odměňovat snahu  a zároveň krutě srazit vaše vysoké sebevědomí a nepozornost. Odměnou může být i přepisování konečného skóre.  I to stačí, abyste se k ní vrátili na deset minut. Jenže z původních deseti minut bude následně hodina, pak dvě, tři… FTL: Faster Than Light září na indie poli jako nejkrásnější kvasar, který vás přitáhne a očaruje doslova magnetickou silou.

Klady

- Neuvěřitelně chytlavá hratelnost
- Generické události
- Vysoká obtížnost
- Famózní hudba

Zápory

- Je možné, že FTL nikdy nedohrajete :)

Hodnocení: 90%