Zavřít reklamu

FIFA 16 – Recenze

Kromě nového Pro Evolution Soccer recenzujeme také fotbalovou simulaci FIFA 16.

20. 10. 2015    

Recenzovaná verze: Playstation 4

I letos jsme se tradičně dočkali nového dílu ze série FIFA. FIFA 16 je tu a snaží se opět ukořistit titul nejlepší fotbalové simulace. Letos se ostatně Pro Evolution Soccer 2016 výrazně povedl oproti předchozím rokům, a tak je konkurence letos velmi silná. Má FIFA na to, aby se uchytila na našich obrazovkách a monitorech?

Realismus nebo arkáda?

FIFA se tentokrát zaměřila na hratelnost a podobně jako v letošním PES se budete muset více snažit, abyste dostali míč do sítě. Obrana je drsnější. Hráči se snaží více vám zabránit v tom, abyste se dostali k bráně. Zákroky brankářů jsou o něco lepší, ale rovněž stále haprují na pomezí realismu a neskutečných kiksů. Alespoň že rozhodčí zde působí lepším dojmem než v PES, kde občas nepísknou ani jasný faul.

Největší novinkou ve FIFA 16 jsou ženské týmy. Pochopitelně hra za ně je poněkud odlišná a rovněž jsou tomu přizpůsobeny i animace postav. U žen je navíc poněkud odlišná taktika k tomu abyste mohli dát gól. Je to poměrně sranda, ale poněkud zamrzí, že není možné ženský tým postavit proti mužskému družstvu. Sice by to byl těžko rovný boj, ale bylo by pro zábavu zajímavé sledovat tento nerovný boj.

Stále to samé

Zbytek hry zůstává tak nějak totožný s tím co jsme vídali poslední roky. FIFA Ultimate Team se vrací a s ním i největší zábava. Zde budujete svůj vlastní tým, což ostatně už několik posledních let. Nyní však můžete díky nově nasazeným draftům do týmu přidat i největší světové hvězdy. Poprvé je máte zdarma, pak musíte získávat body, abyste si toto mohli znovu dovolit. I tak je ale důležité, že FIFA Ultimate Team funguje stejně dobře jako dříve a nabízí největší výzvu i v tomto ročníku.

Ostatní režimy jsou klasikou. Nechybí exhibice, také spousty poharů a rovněž i ligy, které můžete různě konfigurovat. Na rozdíl od konkurence má však FIFA obrovskou výhodu, a tou je kompletní licence veškerých hráčů a všech týmů.

Online klání

FIFA 16 samozřejmě velmi staví na online části. Největší zábavou ze všech režimů je samozřejmě hra s kamarádem. Ať už online či s kamarádem, který je s vámi v jednom pokoji a má k dispozici druhý ovladač. Online režim je zajímavý a zejména režim kdy hraje každý z hráčů za jednoho v poli, tak jde o netradiční a skvělý zážitek.

Letos jsme se v porovnání s novým PES nějak nemohli vyrovnat s tím, že FIFA 16 vypadá značně hůře. PES nabízí věrohodnější animace pohybu, míče a také mnohem lepší detaily. FIFA malinko ztrácí na vizuálu a působí jako chudší bratříček. Ostatně zejména pohyby hráčů působí značně nevěrohodně. Pravdou je že FIFA zase nabízí o něco lepší atmosféru při samotných zápasech, což umocňuje zážitek z fotbalové podívané.

Pro některé fanoušky série bude možná lehkým zklamáním fakt, že tentokrát hra nabízí pouze české titulky. Kvůli jistému rozkolu EA s našimi známými komentátory Petrem Svěceným a Jaromírem Bosákem, jsme se nedočkali českého dabingu. Je tedy třeba si zvyknout pouze na anglické kolegy, kteří jsou o něco lepší než-li, ti, které používá PES.

FIFA 16 letos jde stále stejnou cestou a to cestou jistoty. Je zde pár novinek, nicméně nám přišly spíše nepodstatné, a tak je otázka zda nenastane menší odliv hráčů vzhledem k lepšímu PES. Konkurence je však zdravá, a tak jsme zvědaví na příští rok, kdy se zřejmě oba rivalové utkají v plné parádě. Letos je však FIFA lehce pozadu.

FIFA 16 obsahuje kompletní české titulky

Klady

- spousta módů
- multiplayer
- ženské týmy
- licence

Zápory

- grafické zpracování
- málo novinek

Hodnocení: 75%