Zavřít reklamu

FIFA 13 – Recenze

FIFA 13 – recenze

25. 10. 2012    

Snažit se objektivně hodnotit hry v sérii, která pokračování pravidelně chrlí rok co rok, je tak trochu za trest. Ikdyž lze vidět jasnou snahu tvůrců o zvýšení kvality a vylepšení minulého ročníku po všech možných stránkách, v základu je to pořád ta stejná hra, kterou jsme hráli posledních 12 měsíců. Tento souboj každoročně svádí EA se svou fotbalovou sérií FIFA (a stejně tak Konami a další), nicméně pokud by se s trochou nadsázky dala FIFA 12 nazvat fotbalem, který od předchozího dílu podstoupil radikální změnu pohlaví, letošní ročník bych přirovnal k návštěve kosmetičky za účelem dolakování nehtů a přepudrování nosu.

Nečekejte tak totálně revoluční novinky, které vás vystřelí až na Měsíc a zpět, jako spíše vypulírovanou verzi FIFA 12, zbavenou největších bolístek a nedokonalostí, které milionům hráčů po celém světě způsobovaly předčasné šedivění vlasů. Vylepšený je tak systém bránění, který již netrvá na přesně načasovaném zmáčnutí tlačítka a vypíchnutí míče a dává tak více prostoru nezkušeným hráčům, nutných oprav se dočkal kolizní systém Impact Engine a hráči teď mnohem méně často vytváří tragikomické situace, jako tomu bylo v díle minulém. Ve hře vám dále od nynějška pomůže zlepšená inteligence vašich spoluhráčů a v neposlední řadě výborný tréninkový mód. Ten nahrazuje bezduché čutání před zápasem a nenásilnou formou miniher vás naučí veškeré herní mechanismy, ať už se jedná o centrování míče, či kopání penalt. V zápasech “na ostro” vám pak nebude dělat problém poslat milimetrový pas do míst, kde číhá váš útočník, bez zaváhání ubránit soupeřův protiútok, nebo napálit míč ze 30ti metrů do horního růžku branky.

Sprintuj chlapče, spintuj…

Rychlost hry je nicméně asi to první, co vás při spuštění hry zarazí. Od minula se o jeden (či spíše o tři) stupínky posunula směrem vzhůru a zápasy tak občas připomínají souboje 20ti náhodných Usainů Boltů. Nešťastně zvolená rychlost tak bohužel nahrává i jedné z novinek – útočné inteligenci vašich spoluhráčů. Ti si v porovnání s FIFA 12 nabíhají do volného prostoru naprosto skvěle, to je bez námitek. Jde spíše o to, že pokud běžíte s míčem k soupeřově bráně a jeden z hráčů se rozhodne vám naběhnout do prostoru, ikdyž ze všech sil držíte tlačítko pro sprint, vypadáte vedle něj jako šnek v medu, protože on z nějakého, mně neznámého důvodu, sprintuje, jako by měl v trenkách raketu (vzadu, ne vepředu). Jakoby na vaše spoluhráče v tuto chvíli neplatily žádné fyzikální zákony a ikdyž jako novinka je to výborná věc a marně si vzpomínám, kdy mi při akci spoluhráč nenaběhl, kvůli nastavené rychlosti hry to realisticky popravdě moc nevypadá, protože vy i obránci soupeře v tu chvíli vypadáte jako šneci s medu. Práve v těchto chvílích si uvědomíte, že je to pořád jen hra, ale vy jste z té akce nakonec dali krásný gól a o tom to vlastně celé je, takže že to nějakému recenzentovi leží v žaludku, je vlastně úplně fuk, no ni?

Lehce upravené bude po novu i vedení míče a dribling, do kterého přibyla featurka s názvem first-touch control. Při stiknutí dvou tlačítek zároveň (na PS3 to jsou R1 a L1 – chudáci hráči na PC) budete mít mičudu po vzoru FIFA Street naprosto pod kontrolou a zároveň můžete dělat různé úkroky stranou a obelstít tak obránce způsoby, jakými to ještě minulý rok možné nebylo. Vylepšená fyzika navíc způsobuje nové (realističtější?) odskoky míče a mnohem více bude záležet na technické zdatnosti každého hráče při přebírání přihrávky a zpracování míče. Pokud tedy občas vyzkoušíte zápas za někoho jiného, nežli polobohy z Katalánska, budete mít při hraní pocit, že si hráči před zápasem zapomněli namazat kopačky Kanagomem a občas se i stane, že vám mičuda uteče do zámezí. Celkově je to docela fajn, ale vážně je tohle nutné představit po 20ti letech vylepšování jako převratnou novinku? Co bude příště? Zjištění, že praváci kopou pravou lépe, než svou slabší nohou?:)

Ultimátní herní mód je opět lepší

Velkých vylepšení se letos dočkal masivně oblíbený mód Ultimate Team. Kromě krásně udělaných  menu přibyly možnosti hrát se svým klubem turnaje a sezóny jak offline, tak proti hráčům z celého světa online. Za odehrané zápasy dostáváte virtuální zlaťáky a za ty si nakupujete balíčky naplněné hráči pro skládání týmu, dále speciální karty pro prodloužení kontraktů, karty pro rychlejší zotavení ze zranění, nebo i stadióny, dresy, loga a různé míče. Prostoru pro sestavení doslova “vašeho” klubu je zde opravdu hodně.
Hráče lze získat i mimo balíčky přes aukce jednotlivých karet a lusknutím prstu tak jednoduše najdete toho pravého vysněného čutálistu, který bude přesně zapadat do vaší sestavy a navíc zvedne vašemu týmu celkovou chemii. Tým plný brazilských hračiček tak mezi sebou korejského rychlíka příliš s nadšením neuvítá, i tak by se to dalo říct. Tvůrci si bohužel nevzali k srdci nářky hráčů volajících po zachování alespoň špetky realismu a tak jsou ve hře stále karty typu +10% dribling či +15% rychlost. No třeba se dočkáme příště…

Se svým ultimátním klubem můžete na souboj vyzvat “Tým Týdne”, který se…ehm, týdně obmňěňuje a je seskládaný z hráčů, kterým se v posledních zápasech dařilo ze všech nejvíc. za výhru dostanete zlaťáky a další extra balíčky navíc. S nadsázkou by se dalo říct, že za každý odehraný zápas budete letos odměněni zlaťáky, body a balíčky, až vám z toho půjde hlava kolem. A to jsem se ještě nezmínil o novém katalogu věcí, který obsahuje nové oslavy, extra zápasy, nebo legendární dresy velkoklubů, které si odemknete za body získané díky “pouhému hraní”. Jestli něco nová FIFA13 umí nejlíp, tak je to pocit, že ji díky naprosté přeplněnosti obsahem a herními módy budete hrát až do důchodu. Nebo minimálně do FIFA14.

I letos to stojí za to

Drobných vylepšení se dočkal i mód sezóny, ve kterém po dobře vykonávané práci v klubu můžete dostat nabídku na vedení reprezentace a trénovat tak na dvou fronách zároveň. Lehce se upravily přestupy a od nynějška je možné za hráče kromě peněz nabídnout i člena vašeho kádru, stejně tak jako učinit protinabídku, pokud se vám nabízená částka za přestup hráče bude zdát příliš nízká. Menu zůstávají prakticky stejná, ovšem stále na vysoké úrovni a rozhodně hezčí, než je tomu u konkurence, to se EA musí nechat. Komentář (anglický) klasicky na velmi vysoké úrovni, pokud alespoň trochu umíte jazyk, užijete si spoustu průpovídek, zajímavostí a dokonce si můžete před zápasem zvolit, zda chcete skrze komentátory znát průběžné výsledky souběžně hraných zápasů.

Skvělou novinkou je aktualizace statistik hráčů v reálném čase. Představte si, že se hráčům Liverpoolu nebude několik zápasů dařit (což je právě v tuto dobu), takže po aktualizaci statistik bude hodnocení hráčů o pár stupínků níže, stejně jako se na lavičku posadí hráči zranění v reálném životě. A co víc, celá tahle paráda je zadarmo, za tohle vážně tleskám!

Celkově je FIFA 13 výborný fotbal. Hra je velmi plynulá, rychlá (až akční) a díky několika vylepšením v oblasti driblingu a spolupráce všech hráčů na hřišti vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Efektní kličky, pro nováčky lehce dostupná hratelnost, výborná prezentace a hromada herních módů z ní dělá aspiranta na fotbalovou hru roku. Pokud jste kovaní FIFA hráči, s novým ročníkem rozhodně chybu neuděláte.

Klady

- Ultimate Team
- aktualizace soupisek
- herní módy

Zápory

- ach ten engine...
- letos spíše kosmetická vylepšení

Hodnocení: 83%