Zavřít reklamu

FIFA 13 – Preview

fifa-13-preview

12. 6. 2012    

FIFA se po roce opět vrací a s ní i velká očekávání. Opravený Impact Engine, chytřejší spoluhráči, vylepšená hra z prvního doteku a na krabičce vystřídá ušatého Rooneyho božský Leo. Tohle zkrátka nemůže dopadnout špatně.


I přes výčet novinek, které bude nová FIFA 13 obsahovat a ke kterým se dostaneme za chvíli, ve mně zanechal trailer z E3 pachuť typu “tohle už jsem někde viděl”. Ono upřímně – ná této generaci konzolí už se asi nedá kam dál posunout. Grafika se nijak rapidně nezlepší, větší paměť si do té mojí černé krabičky taky nenacpu a tak musí pánové ve Vancouveru, kde se fotbalová hra od EA tradičně vyrábí, pořádně přemýšlet, jak nás donutí opět sáhnout hluboko do peněženky a koupit si novou FIFu. A světe div se, opět přišli na to, co ve hře minulý rok chybělo a bez čeho nebudeme moci existovat, ikdyž se letos bude jednat spíše o evoluci, nežli revoluci.

Minulý rok byl největší novinkou Impact Engine a protože se tato featurka v EA všem moc líbila, letos se ve hře objeví jeho vylepšená verze 2.0. Těšte se tak na různé pošťuchování, strkání a tahání za dres s protihráči. Budeme si držet palce, ať se podaří vychytat všechny mouchy a masařky, protože, ikdyž mě ta failovací videa na youtube strašně baví, vydat podruhé hru se stejnými bugy a chtít za ni tolik peněz, to už by bylo na pováženou.

Větší a zásadnější dopad na hru bude mít určitě nový systém inteligence vašich spoluhráčů, přesněji způsob, jakým si budou nabíhat pro přihrávku. Minulostí tak budou situace, kdy váš spoluhráč pobíhal v hloučku protihráčů a tvrdohlavě čekal na míč, nebo naopak kdy po narážečce ve středu hřiště byl schopný běžet až k fotografům za branku. Tyto bugy budou po novu vyřešeny tak, že pokud od vás nedostane spoluhráč přihrávku do běhu hned, udělá ve volném prostoru okolo obránců malý oblouček, ale zároveň si kolem sebe nechá dostatečně místa na to, aby jim stále mohl utéci a pokud možno, stále se bude pohybovat mimo offside. Pochopili jsme se? Komu takhle alespoň jednou neutekl spoluhráč 20 metrů za offsajdovou linii tomu rozumnět vážně nebude. Zjednodušeně bych to nazval jako “zvýšení plynulosti hry” a snad nebudu muset během zápasu použít tolik sprostých slov.
 

A když už jsme u té techniky, další novinkou budou nové možnosti zpracování míče ze vzduchu, ze země, z voleje – zkrátka jakkoli, jak to engine a vaše prsty zvládnou. Jednoduše to znamená, že například Robinho si s míčem stihne ve vzduchu ještě zažonglovat, než vám jej přihraje, zatímco jiný bezejmenný kopáč ze Saudské Arábie ho raději odevzdá protihráči. (Ano, živě se spekuluje o přidání Saudsko-Arabské ligy do hry – další hřebíček do rakve PES 2013)

Producenti nicméně zdůrazňují, že s týmem z 3. anglické ligy se vám budou nové vychytávky praktikovat méně snadno a úspěšněji, než s reprezentací Brazílie. Logicky tak bude záležet na technické vybavenosti každého hráče na hřišti.

Teoreticky to ve hře může vypadat nějak takto:

Úpravou prošlo také zahrávání standartních situací. Po novu tak můžete do zdi přidávat a odebírat hráče a posunovat ji směrem k míči (za cenu toho, že vás rozhodči odmění žlutou kartou), nebo naopak při zahrávání standartky k míči postavit až 3 fotbalisty a stejně, jako to vidíme v reálném fotbale, je můžete nechat přeběhnout přes míč a zmást obránce s brankářem.

Hromady vylepšení se paradoxně dočkáme tam, kde to na hru nemá žádný vliv. V sociální síti, která se poprvé objevila ve FIFA 12: EA Sports Footbal Club, nyní budete dostávat za všechno, co ve hře “dokážete” virtuální peníze, za které si můžete z rozsáhlého katalogu odemykat nové stadióny, dresy, vylepšení pro vašeho virtuálního profesionála, lepší scouty do módu sezóny a tak dále a tak dále. Levelování díky tomuto vylepšení konečně bude mít smysl a mě jen napadá, proč to ty kluky ušatý nenapadlo už minulý rok, každopádně dobrá zpráva pro všechny – svůj dosavadní progress si můžete přenést do nové hry a začít na stejné úrovni, jako jste skončili ve FIFA 12.

Pokud jste navíc vlastníci zařížení s operačním systémem iOS či Android, spolu s hrou bude ke stažení aplikace, která bude synchronizovat všechny vaše úspěchny mezi konzolí/PC a mobilem/tabletem. Přes aplikaci půjde účastnit se aukcí a nakupovat hráče v Ultimate Teamu, takže nuda ve škole v hodinách informatiky už vážně nehrozí.

  


S výčtem novinek jsem u konce a ikdyž to na první pohled vypadá, že FIFA 13 moc zásadních novinek nepřinese, rozhodně se nenechte zmást. Za a) EA jdou správnou cestou, za posledních pár let hra nejenže udělala obrovský herní skok, ale zároveň sesadila Pro Evolution Soccer z trůnu, takže rozhodně vědí, co dělají a za b) na E3 jsme nebyli a já čerpám pouze z načtených informací a to mi připomíná: zdravím EA Czech a těším se na další předváděčku v září 🙂


FIFA 13 vyjde celosvětově letos na podzim pro PS3 s podporou PS Move, Xbox360 s podporou Kinect, PS Vita, Wii, PS2, Nintendo 3DS, iPhone, iPad a další mobilní platformy.