Zavřít reklamu

F1 2012 – Recenze

F1 2012 opět přináší o něco větší autenticitu na naše obrazovky se spoustou novinek a vylepšení.

27. 9. 2012    

Každoroční sportovní tituly čelí těžkému boji. Zatímco například hrám jako FIFA či Madden od EA stačí jen opravdu pár malých změn, většina ostatních her naopak potřebuje prokázat, že nový ročník přináší hromadu inovací, aby přesvědčil hráče o koupi. Třetí závodní hra F1 2012 s oficiální licencí Formula One od Codemasters přichází právě s četnými, malými a pozoruhodnými vylepšeními oproti předchozím dvěma ročníkům.    

Vše začíná začátečnickým testem na pečlivě obnoveném stadionu Yas Marina na trati v Abu Dhabi. Ten vás seznámí s ovládáním vozu, akcelerací, brzděním až po pokročilé prvky, jako KERS či DRS. Nechybí ani několik krátkých instruktážních videí, které slouží především pro ty, kteří nejsou obeznámeni s tímto sportem ať už v reálné či digitální podobě. V závislosti na vašich přirozených dovednostech vám zkouška zabere zhruba 40 minut až 1 hodinu k dokončení. Je nutno říci, že tento test je pevný základ, ve kterém si vyzkoušíte všechny herní mechaniky, a tak se ukáže jako dobře strávený čas. Tento opakovací kurz by měli ocenit i hráči předešlých ročníků, protože FIA přišla se spoustou novinek a rozdílů od té doby, kdy se na pultech objevila F1 2011.

Hra má pochopitelně oficiální licenci, a tak narazíte na spoustu známých tváří, jako je například Raikonnen, Button, Vettel a další jezdci. Nejen jezdci, ale i členové týmů, jsou podle skutečnosti, jako třeba šéf týmu Red Bull Christian Horner či komentář od bývalého jezdce F1 Anthonyho Davidsona. Všechny tyto aspekty umocňují zážitek ze hry. Po tréninku vás F1 2012 parádně uvede do role nadcházejícího řidiče. E-maily od agentů a týmových kolegů vám radí, jak se nejlépe připravit na určitý závod, a tím vás donutí si promýšlet svou taktiku. Napětí, očekávání vašich kolegů je skoro jako doopravdy, a to vás nutí k neustálému zlepšení.

Zlepšení je něco, na čem budete muset neustále pracovat, v každém kole se snažit zlepšit si svůj mezičas, což dělá z F1 2012 opravdovou výzvu. Celková obtížnost by se dala umístit mezi brutální F1 2011 a náročnou F1 2012, takže tedy vůbec nic jednoduchého. Stačí jen chvilková nepozornost, kdy narazíte do soupeře či vyjedete mimo trať, můžete očekávat penalizaci nebo rovnou diskvalifikaci. Vaší hlavní prioritou, alespoň ze začátku je se pořádně naučit ovládat formuli, jinak nepočítejte s úspěchy. Dokončit dlouhý závod je velice obtížné, a tak se Codemasters rozhodlo opět do hry vložit funkci Flashback, díky které se například po střetu s jiným závodníkem můžete vrátit v čase, a tím tak předejít kolizi. Samozřejmě počet flashbacků je poměrně silně omezen, a tak není radno je využívat zbytečně. Pro nováčky nechybí ani spousta pomocných systémů, jako brzdový asistent nebo kontrola trakce, které novým hráčům v sérii pomáhají udržet vozidlo na trati. Zde se počítá opravdu všechno, každé projetí zatáčky, každé přeřazení a samozřejmě zastávky v pitu. Nechybí ani možnost nastavení typu pneumatik, optimalizace motoru a typ paliva. Vše co uděláte, musíte mít dlouho dopředu promyšlené, protože když bezhlavě vlétnete do závodu, nemáte nejmenší šanci zvítězit.

F1 2012 nabízí spoustu herních modů, mezi které patří rychlý závod, závod na čas a klasický mód kariéry, ve kterém se musíte dostat za celou sezonu až na vrchol žebříčku. Mezi novinku patří Season Challenge, kde si zvolíte stejně silného soupeře, kterého musíte porazit. Odměnou za to jsou výkonnější formule a odemčení nejlepších závodních stájí na světě. Dalším novým módem je Champions. V šesti unikátních závodech, vytvořených podle skutečnosti se postavíte proti legendám F1. Napžíklad jste vrženi do závodu, který končí již za tři kola a vaším úkolem je předjet Kimi Raikonena. Mimo Raikonena na vás čeká závod s: Lewisem Hamiltonem, Michaelem Schumacherem, Jensonem Buttonem, Fernandem Alonsou a Sebastianem Vettelem. Nakonec pak se všemi najednou. Jedná se o zajímavé zpestření od ostatních herních módů.

Pochopitelně nechybí ani multiplayerové módy. Těch se může zmatnit celkem 16 hráčů, přičemž zbývajících 8 doplní umělou inteligencí řízení protivníci. K dispozici je i split-screen multiplayer pro dva hráče na jedné konzoli, který také dokáže dobře zabavit. Velkou zajímavostí je systém RaceNet, který vás neustále informuje o nových aktualizacích, novinkách a updatech.

Technické zpracování hry je fantastické. Všechny modely formulí jsou detailně propracované, stejně jako všechny okruhy. Úžasným prvkem je dynamické počasí, díky němuž může přijít rychlý zvrat pro váš závod a způsobit vám spoustu nepříjemností, to pochopitelně platí i pro ostatní jezdce. Déšť během chvíle udělá ze závodní plochy skluzavku, na které se při vysokých rychlostech bez správných pneumatik neudržíte. Umělá inteligence vašich protivníků je na poměrně vysoké úrovni, a tak dokážou reagovat na každou změnu či problém. Safety Car doznal také pár změn, díky nimž pohotově reaguje na danou situaci. Slušně zpracované jsou i animace před závodem a také po závodech. Skvělou atmosféru podtrhuje parádní ozvučení. Zvuky formulí zní uvěřitelně, stejně jako většina ostatních zvuků a hudby v menu.

Codemasters si s novým ročníkem opravdu pohráli a naservírovali nám opravdu povedený kousek, který by neměl chybět ve sbírce každého milovníka formulí a rychlých aut. Ať už jste začátečníkem nebo zkušenějším hráčem, F1 2012 vám má hodně, co nabídnout. Od skvělé hratelnosti po rozsáhlé možnosti nastavení. Ano, hra má i pár hrubek, jako jsou třeba občasné slabší textury, ale určitě nic, co by kazilo dojem ze hry jako takové. F1 2012 je parádní závodní simulátor formulí, a určitě ještě o této hře uslyšíme, neboť se bezpochyby jedná o kandidáta o nejlepší závodní hru letošního roku.

Hru můžete zakoupit na Hry.TojePohoda.cz

Klady

- Bezkonkurenční autenticita
- Oficiální licence
- Požitek z jízdy
- Možnosti nastavení a úprav
- Audiovizuální zpracování

Zápory

- Těžké začátky

Hodnocení: 90%