Zavřít reklamu

Chystaná herní konzole od Atari přinese možnost, kterou u konkurence jen tak nenajdete

Atari se snaží povstat z popela. Je přesně tohle ta cesta?

25. 7. 2018     Zdroj

Společnost Atari zažívala své nejlepší roky již před několika desítkami let. Její lesk však postupem času značně zašel a ve světě se o ní přestalo mluvit. Zašlý lesk by ale Atari ráda získala zpět, v čemž by jí měla pomoci nová herní konzole Atari VCS, která bude právě svým retro designem odkazovat na začátky společnosti a její nejlepší léta. Nebude to však jen design, co na ní bude unikátní. 

V konzoli VCS poběží upravená verze operačního systému Linux nazvaná AtariOS, přes jejíž rozhraní budete konzoli na televizi ovládat a spouštět přes ní předinstalované aplikace a hry. Vývojáři této konzole ale mysleli i na geeky, kteří se ve svých technologických hračkách rádi vrtají a upravují si je dle libosti. Přesně pro ty proto připravili možnost nainstalovat do konzole i jiné operační systémy založené na Linuxu. Jinými slovy, do konzole si budete moci nahrát jakoukoliv vlastní modifikaci, která vám bude vyhovovat více než ta, kterou do konzole nahraje samotné Atari. Právě touto možností se tak nová VCS značně liší od zaběhlých stálic PlayStationu či Xboxu. U nich totiž žádné podobné možnosti nemáte a pokud vám jejich systémy nesedí, máte zkrátka smůlu. 

Bude vcelku zajímavé sledovat, jaké výtvory si komunita, která kolem této konzole vznikne, vytvoří. Jelikož je však limituje de facto jen hardware konzole, dá se očekávat, že bychom se mohli dočkat skutečně zajímavých věcí. Snad se tedy Atari podaří se svou konzolí solidním způsobem prosadit a nenechá se ihned po vstupu na trh zadupat Xboxem či PlayStationem. Rozhodující v tomto boji bude nejspíš její cena, která však ještě není známá, ačkoliv lze konzoli předobjednat již za 200 dolarů. Dozvědět bychom se ji ale mohli již letos, kdy by měla konzole dospět do finální fáze vývoje. Na pulty obchodů tak dorazí nejspíš až v roce 2019.