Zavřít reklamu

Borderlands 2 – Recenze

Borderlands 2 – recenze

1. 10. 2012    

Pamatujete na Borderlands? Tu skvělou cell-shadovou střílečku cinknutou RPG, která před pár lety doslova rozvířila zatuchlé vody FPS? Tak přesně ta se teď vrací, což asi nejspíš víte, pokud posledních pár týdnů nežijete v lese. Hlavní otázka ale zní: bude stačit udělat hru větší, hezčí a s více zbraněmi? Bude přátelé, bude. A hned se dozvíte proč.

Letos se hlavní story hry bude točit okolo padoucha se symbolickým jménem Handsome Jack, kterému nejde o nic jiného, než zotročit celou planetu a namastit si kapsu Eridiem. A na vás bude, mu v tom (překvapení) zabránit. V boji vám v průběhu času (a snad to není spoiler) budou pomáhat bývalí vault hunteři z prvních Borderlands, takže se těšte na Mordecaie, Lilith a další hrdiny z původní hry. Příběh je sice jednoduchý, ale díky postavám, na které narazíte, zvratům a dobrodružstvím, které prožijete, vám vůbec nepřijde, jako tisíckrát ohraná písnička. Asi byste navíc nebyli rádi, abych vám tady spoileroval, nicméně příběh rozhodně není to, kvůli čemu byste si u hry měli prosedět zadek…

To nejlepší ze hry totiž dostanete po připojení dalších až 3 kamarádů, nebo úplně neznámých lidí a spolu s nimi rozpoutáte v Pandoře opravdové peklo. Připojení kamarádů do hry má rovnou několik efektů – tím prvním bude zvýšení počtu nepřátel, jejich obtížnost rovněž poroste směrem nahoru a také budete nacházet kvalitnější loot. A cože je to ten loot? Prakticky všechno, co najdete v krabicích, truhlách a co vyletí ze zabitých nepřátel. Tvůrci převzali z prvního dílu geniální systém barevného označení, takže hned na první pohled poznáte, jestli ta snajperka, co právě vyletěla ze zadku 5ti metrového červa, vůbec stojí za vaši pozornost. Kvalita zbraní, štítů a dalších věcí se stupňuje od nejhorší po nejlepší takto: bílá – zelená – modrá – fialová – oranžová a jako nejvzácnější perleťová, nicméně takovou abyste našli, to musíte mít sakra štěstí. Upřímně musím říct, že hon za stále lepším a lepším lootem je to, co vás ve hře neustále žene kupředu a jakmile jednou začnete, bude setsakramentsky těžké s tím přestat.

Ale nebudou to jen sniperky, které budou poutat vaši pozornost. Do pracek se vám během dlouhých desítek hodin hraní dostanou pistole, samopaly, raketomety, brokovnice a další a další hromady zbraní, až vám z toho polezou oči z důlků. Něco takového, co uvidíte v Borderlands 2, si totiž troufám říct, jste ještě neviděli a nejspíše už asi nikdy neuvidíte. Ať už se bavíme o pistoli střílející výbušné náboje, brokovnici naplněnou kyselinou, nebo hláškující samopal (ano, některé speciální zbraně, které většinou získáte přes vedlejší questy, na vás fakt bude mluvit), tolik originality na jednom místě se vidí opravdu málokdy. A to všechno v dnešní době, kdy každoročně dostaneme minimálně 2 vojenské tituly, které se od těch minulých liší číslem v názvu, je něco nevídaného a o to víc skvělého. Zbraní je ve hře vážně habakuk a sami tvůrci se chvástají, že po dobu hraní v ruce nebudete mít stejnou pistoli dvakrát, což by měl zaručit jejich speciální náhodný generátor zbraní.

Během plnění misí se po Pandoře budete přesouvat jak po svých, tak i v různých vozidlech, které si také budete moci upravit k obrazu svému. Za malé úkoly ve hře (challenges) také budete dostávat takzvané Badass ranky a díky nim si pak můžete kousek po kousku vylepšovat vaši postavu. Té budete moci od nynějška upravovat i zevnějšek, protože všude po Pandoře jsou poschovávané skiny a “náhradní hlavy” pro vaši postavu. Takto jednoduchý editor asi není přesně to, po čem fanoušci křičeli, alespoň je to další krok kupředu.


Oproti minulému dílu se o dost zlepšila prostředí ve hře, takže už nečekejte jen 30 různých odstínů písku, ale zasněžené jeskyně, kyselinová jezera, města plná robotů, či zatravněné kopce a hory. Grafika stránka hry je celkově skvělá, ikdyž zdaleka nedosahuje fotorealističnosti (a vlastně díky použité technologii ani nemůže) titulů jako Battlefield a jemu podobné, avšak svůj účel plní výborně. Na konzolích hra trpí neduhem pomalého načítání textur, takže se občas stane, že ne vše vypadá hned tak skvěle ostře a je potřeba chvíli počkat. Není se ale čemu divit, Borderlands 2 jsou multiplatformový titul a u nich tomu tak bývá, že jsou konzolové verze o něco pozadu za PC. Nicméně se nejedná o žádnou velkou výtku, dočítání je jen občasné a ani náhodou nekazí dojem z hraní. I tak se mi ale ještě nestalo, aby hra při pořádném online řádění citelně lagovala, což byl jeden z největších neduhů prvního dílu. Multiplayer funguje naprosto parádně již od launche hry (což zdaleka nebývá pravidlem) a nemusíte se bát, že plnění úkolů v multi nějak ovlivní váš progress ve hře pro jednoho hráče. Hra se vás po návratu do singlu zeptá, zda-li si splněnou misi chcete zahrát ještě jednou, i na takovou maličkost tvůrci mysleli. Palec nahoru.

Nicméně i přes samá pozitiva by se pár výtek našlo. Několik checkpointů skrz větší levely navíc by vůbec neuškodilo, protože nic nedokáže naštvat víc, než v závěrečném souboji na konci mapy umřít s bossem a poté běžet celou cestu zase na to stejné místo. Druhá výtka by směřovala k úkolům typu “dojeď tam, udělej to, mezitím udělej ještě tohle a potom se vrať”. Ikdyž je většina misí parádně vytvořena a hlavně díky skvělým postavám, na které při hraní narazíte, se budete neskutečně bavit, občas vám tyhle mise polezou krkem. U postav se ale ještě na chvíli zastavím. Pokud totiž alespoň uživatelsky ovládáte angličtinu, budete u Borderlands 2 slzet smíchy. Tolik skvělých postav a jejich hlášek, různých narážek na hry a filmy a typický styl humoru jako z prvních Borderlands povyšuje hru na nový level zábavy. Ať už je to opravář vozidel Scooter a jeho malinko obézní sestra Ellie, nejdrsnější teenka na světe Tina (která miluje odpalování plyšových medvědů raketami), nebo další a další skvěle dabované postavy, na které v průběhu hraní narazíte. Na hře je zkrátka vidět, jakou práci si s ní tvůrci dali a jakou legraci při její tvorbě zažívali.

Borderlands 2 jednoduše překonávají první hru a stávají se jedním z nejlepších počinů letošního roku a zároveň novým standardem v žánru FPS/RPG. Hromady zbraní, skvěle napsané postavy, vymakaná grafika, desítky a desítky hodin hratelnosti a typický humor ze hry jednoduše dělají kandidáta na hru roku a jednu z nejlepších her této generace konzolí.

Hru si můžete koupit na Hry.TojePohoda.cz

Klady

- skvělé postavy
- vymakané exteriéry
- hromady zbraní
- multiplayer

Zápory

- příběh jde stranou na úkor skvělé akci

Hodnocení: 92%