Zavřít reklamu

AMD by do roku 2020 mělo představit až 16 jádrové Ryzen AM4 procesory

Dočkáme se v roce 2020 16 jádrových procesorů od AMD se 3nm výrobním procesem a architekturou Zen 5?

28. 5. 2018    

Společnost AMD před pár dny oficiálně odhalila plán, kterého by se chtěla v budoucích letech držet. V plánu nalezneme především pokrok architektury Zen, a to až do roku 2020. Konkrétně se mluví o architektuře Zen 2, Zen 3 a dokonce i Zen 5.

AMD začalo minulý měsíc vyrábět první vzorky nových procesorů, stavěných na architektuře Zen 2. Zen 2 se má chlubit především 7nm výrobním procesem. Zen 2 navíc nebude jen jakýmsi vylepšením současného Zenu. AMD se dalo slyšet, že Zen 2 je úplně nově propracovanou architekturou. Teoreticky, pokud vše půjde podle plánu, bychom si procesory stavěné na nové 7nm Zen 2 architektuře, mohli začít objednávat v první polovině příštího roku.

Designové zpracování architektury Zen 2 je oficiálně kompletní, což AMD potvrdilo na uveřejněném plánu. Další v pořadí je architektura Zen 3, která by měla mít ještě pokročilejší výrobní proces, uváděný jako 7nm+.

Hlavní procesorový architekt z AMD taktéž nedávno potvrdil, že se začalo pracovat i na architektuře Zen 5. Zen 5 by se měl vyrábět neuvěřitelným 3nm výrobním procesem – to znamená, že by se kompletně přeskočil 5nm výrobní proces. To už jsme ale hodně v budoucnosti.

Na závěr ještě dodám, že by i další rok mělo AMD zvyšovat počty jader jednotlivých procesorů. Teoreticky bychom se mohli dočkat až 16 jádrových procesorů pro současnou patici AM4. Pravděpodobnější ale stále zůstávají „dvanáctijádra“.