Zavřít reklamu

Je výkonnější lidský mozek nebo počítačový procesor?

Hermann Hauser na své konferenci srovnával výkon lidského mozku s počítačovým procesorem. Jak to dopadlo?

18. 5. 2018    

O srovnání lidského mozku s počítačovým procesorem se vědci snaží již roky a srovnání je spoustu. To nejnovější však přednesl Hemann Hauser, který v roce 1978 založil Acorn Computers. Na konferenci We Are Developers se rozpovídal o tom, jak lze srovnat lidský mozek s počítačovým procesorem. Co k tomu tedy řekl?

Jak tvrdí Hauser, tak pochopitelně mozek i procesor fungují naprosto odlišně, avšak základní aspekty jsou v mnohém stejné. Mozek pracuje na základě neuronů, zatímco počítačové čipy za bázi tranzistorů. Princip fungování je ale v obou případech velmi podobný. Křemíkové tranzistory u procesorů jsou menší, než neurony v našem mozku.

Kdo má tedy navrch? Člověk nebo stroj?

Tranzistory jsou také v porovnání rychlosti mnohem lepší. Tedy alespoň v základním srovnání. Lidský neuron dokáže pracovat v taktu 1 kHz, zatímco tranzistor v procesoru se může pohybovat až v řádech GHz. Důležité však je, že lidský mozek má neuronů mnohonásobně více, než procesor tranzistorů a rovněž disponuje složitější strukturou, než je architektura procesorů.

Důležité je to, že mozek je dokonalý paralelní počítač, kdy je každý neuron napojený na tisíce dalších neuronů a těchto spojení, synapsí, může být u dospělého člověka mezi 100-500 biliony. V čem nás dokáže technika v počítači porazit, tak to je množství dat, které je schopna uložit. Lidský mozek je schopen si dle odhadů zapamatovat asi 10-100 TB dat. Největší jednotné úložiště už dokážeme vyrobit s prostorem 500 TB.

Mozek si ale pamatuje veškeré informace jako útržky a je schopen si chybějící části dopočítat. Stroj toho není schopen a musí mít soubor kompletní, jinak s ním nedokáže pracovat. Pravdou je, že existují experimentální neuronové sítě, které těchto možností již relativně dosáhly, ale jejich využití je v reálu zatím nemožné.

Zdroj: wearedevelopers.com