Zavřít reklamu

Football Manager 2017 – Recenze

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Toto tvrzení by mohlo pro Football Manager 2017 platit, jenže on se neustále zlepšuje a staré triky rovněž fungují takřka dokonale.

14. 11. 2016    

„To nechápu, oni to vydávají každý rok, lidi to stále kupují. A vyjde to jako teď.“

Loňskou sezonu uzavřel evropský šampionát ve Francii. Euro přineslo několik změn, jenž ho zase trochu odliší od minulého turnaje v Polsku a na Ukrajině. Mezi nejlepší se dostala reprezentace Walesu, Islandu, Maďarka nebo Irska. Samotný turnaj se dočkal rozšíření na 24 týmů. Do běžné fotbalové praxe byl mezitím už aplikován sprej a čeká se na videorozhodčí. Konec léta přinesl rekordní přestupy, protipólem byl anglický Leicester, jenž překvapil rivaly i svět kolem. Football Manager chtěl také přinést do hry pár změn, aby to nebyl jen další povedený ročník. Nic víc, nic míň. A i když musíme znovu hledat drobné úpravy, netřeba bědovat hned, poněvadž zápas končí, až se ozve závěrečný  hvizd.

fm-2

Opět pohodlnější a přesnější

Pohyb ve vaší kanceláři je zase lepší, než kdy dříve. Kdyby takové intuitivní menu měly všechny strategie, odměnili bychom se upřímným aplausem. Položky v levém panelu jsou přehledné, díky nim se proklikáte všude, tady se žádná razantní změna nekoná. Až na sociální sítě, které mapují dění kolem, můžete si libovolně vybrat, jaké informace a o čem budete odebírat. Fanoušci klubu budou hodnotit  jednotlivé kroky, většinou jeden složí poklonu, jiný bude kritizovat. Je to spíše kosmetická změna, která ale posunuje herní zážitek blíže skutečnému dění. Snad je to jen začátek dalšího prvku, který se bude zlepšovat a mít na hru větší vliv v budoucnu.

fm-4

„Oni, ty vole, zapojili do toho sociální média, maji ale drzost, ty vole…“

Pár nových dialogů najedeme i v konferencích. Pomocnou ruku nabídne trenérský štáb, jenž bryskně zhodnotí, co je třeba změnit k lepšímu. Jednou se zmíní o jiném rozestavení, doporučí individuální metodu k hráči nebo usoudí, že by bylo dobré si s mužstvem promluvit. Kromě individuální psychologie máte na výběr další funkce. Lze si tak najmout datového analytika či lékaře. V loňském roce se vývojáři ze Sport Interactive zaměřili na různorodost zranění, nyní k zotavování svěřenců přispěje kromě fyzioterapeutů zmíněný klubový doktor. Jeho péče bude o dost rychlejší, rekonvalescence vás tak nebude moc bolet. A hráče jakbysmet.

Podstatné jsou body

Ačkoliv je nový Football Manager reminiscencí, mám pokaždé stejný zápal pro věc. Než jsem se ujal zdevastovaného Baníku Ostrava ve Fotbalové  národní lize, mohl jsem se znovu zhmotnit do virtuálního manažera s oblekem a modrou kravatou. Pokud chcete, můžete do obličeje vtisknout rysy z vaší fotky. Roztomilé že? V prvním roce se mi postup nezdařil. Navíc můj kádr byl značně okleštěný o finance i hráče. Ve druhém roce jsem se štěstím postoupil ze druhého místa. Skvěle! Dokonce i sponzoři začali sypat více peněz. Jenže o mém setrvání v nejvyšší české lize rozhodl až poslední zápas. Musel jsem bezpodmínečně vyhrát. Naštěstí se to podařilo. Začal jsem investovat další mince a bankovky do posil. Snažil jsem se svědomitě pokrýt všechny posty. No, u brankářů jsem hledal o něco déle. Konečně jsem měl v zásobě pár talentovaných dorostenců. Toho nejtalentovanějšího jsem prodal do Chelsea za 40 milionů korun plus bonusy a s možností hostování na další sezonu. Já nakupoval většinou levně. Ačkoliv jeden vygenerovaný africký útočník přišel trochu dráž, byl to výborný kauf. Už teď před koncem sezony o něj jeví zájem přední evropské velkokluby. Docela dobře jsem prodal Daniela Holzera, jehož jsem koupil zpátky ze Sparty za výhodných 15 milionů. Jenomže on chtěl zase do Machačkaly, uhandloval jsem to na 40 milionů.

„Musíme to zrežírovat, protože druhá liga je prostě o ničem, to bych znovu nedal.“

fm-3

Smlouvy  u hráčů se dočkaly dalších změn, ale nejzajímavější je ještě před uzavřením smlouvy dialog s dotyčným, hráč totiž nechce jen výhodnou smlouvu, ale třeba slib, že klub pro něj bude přestupová stanice, nebo že bude hrát na své oblíbené pozici. Pak už záleží na tom, zda najdete společný kompromis. Také jim musíte říct, za kolik je eventuálně prodáte. Trpělivost musíte mít často i s agenty, ti velmi realisticky napodobují chování svých předloh z masa a kostí. Občas se povede, že přistoupí na podmínky, kterým už jednou řekli rezolutně ne. Tým můžete sledovat mnohem detailnější, protože se v databázi objevily nové rekordy nebo postřehy, v čem klub zaostává a kde naopak se mu vede fajn. Možnosti taktiky zůstávají stejně, což mi vůbec nevadí. Kromě toho, moje ofenzivní 4-2-3-1 funguje velmi dobře.

„Jsem mu nabídl novou smlouvu a on chtěl o dvacet kilo víc, že prý žádná sláva. Žije v jiných relacích, asi.“

Hardwarové nároky jsou o něco vyšší, ale hra je stále velmi plynulá. Český překlad se rovněž zlepšil. Berte to ale s rezervou. Nicméně se text zlepšil ve fotbalových termínech. Nebylo nic, co by mi na první pohled z jazykového citu vadilo.

fm-5

Hezčí je i samotná prezentace všech tabulek a grafů, mnohem víc mě baví než kdy dříve koukat na faktory, které ovlivňují jednotlivá utkání. Podzimní část jsem mohl mít o dost lepší, nicméně klidný střed tabulky také není k zahození. Akorát se mi zranil kapitán Mičola, takže jsem jeho schopnosti používal jen v kabině místo na hřišti. Spojil jsem se s Olympiquem Marseille, abych mohl použít pár talentů zadarmo. Doufám, že se mi povede se dostat na pohárové příčky, pomoct by mi mohl i domácí pohár, kde jsem se dostal zatím do čtvrtfinále. Abych nemapoval jen moje snažení v české kotlině, zmíním se o Brexitu. Vývojáři ho do hry zapracovali, neboť bude mít měnit pravidla na britských ostrovech. Brexit nabízí několik variant, od nicotného zásahu až po pravidlo mít v základní sestavě jen zlomek cizinců. Hra výsledek náhodně generuje. Jako fanda Chelsea a anglické Premier League vůbec, mám velkou motivaci etablovat se na politické zásahy do tohoto sportu skrze odchod Británie z Evropské unie. Tohle se autorům opravdu povedlo.

„Mám nějakou strategii, ale to oni nikdy nepochopí.“

Tohle všechno je důležité, ty vole, rozumíš?

Zápasový engine jde pomalými krůčky vpřed. Brankáři se chovají uvěřitelnější, pohyb hráčů není také špatný. Jen nesmíte mít přehnaná očekávání. Samozřejmě se nevyhnete legračním akcím, ale to tak nějak patří i u skutečného sledování. Rozhodčí jsou mnohem přesnější, jsem zvědavý, jak se do hry promítne brankový videorozhodčí, až to bude obvyklá praxe i ve skutečnosti. Mohli bychom se dočkat méně gólů z ofsajdu. Hráče teď můžete sledovat při nástupu na hříště, maličkost, ale potěší. Do hry jako takové bych zapracoval větší vliv vlastníka a sponzorů, kteří by výměnou za finanční prostředky mohli chtít, aby byl klub  oblíbenější v určité zemi nebo regionu, možnost hlasovat o ceně vstupenek a další věci, které musí reálné kluby řešit v každodenním chodu. Hratelnost by v tomto mohla získat další vrstvu atraktivnosti.

„Všichni mají dostatek bodů. Ale no nic, to zlomíme, budeme bojovat a bude se vidět.“

fm-6

Football Manager 2017 je zkrátka a dobře ten nejlepší ročník. Autoři zachovali funkční mechanismy z předchozích let a lehce upravili a rozšířili ty stávající. Pokud zapracují  na vnitřní správu klubu, bude to k prospěchu věci. Football Manager hlavně neabsentuje v motivaci, stále máte chuť mít nejlepší talent v Evropě, dostat se s reprezentací na mistrovství světa či mít finanční bilanci v zelených číslech. A je tu ještě něco, nebude se vám chtít vracet ke staršímu vydání.

„Ty vole, musíme jít tomu štěstíčku naproti, ne?“

Klady

- hratelnost
- příjemné novinky
- Brexit

Zápory

- mechanismů mohlo být víc

Hodnocení: 90%