Zavřít reklamu

Factorio – Recenze

Zrecenzovali jsme českou sandboxovou hru Factorio.

14. 3. 2016    

Recenzovaná platforma: PC

Než jsem hru Factorio začal vůbec hrát, domníval jsem se, že půjde o nějaký další pokus, kdy se budou tvůrci snažit vytvořit nějakou další odrůdu Tycoonových her. Hra Factorio má ovšem úplně jinak postavený režim a průběh celé hry, než tyto sandboxové strategie obvykle mívají.

Dříve, než se ale na hru podíváme trochu detailněji, mohli bychom si ji trochu představit. Factorio má na svědomí pouze šestičlenná česká skupina programátorů, díky tomu hra není nijak složitá, ale všechno má nějaký jasný řád a vždy přesně víte, co a jak udělat. Při prvním pohledu mě velice zaujala jednoduchá 2D grafika, díky které hra běží nádherně plynule a vše je krásně a hlavně přehledně vidět.

Jediným přeživším

Factorio ve své podstatě nabízí i jakýsi příběh, který hráče v průběhu kampaně doprovází. První kampaň odstartuje příběh o tom, že jste jediní, kdo přežili pád vesmírné lodi a máte za úkol postavit radary, abyste se mohli dostat k vrakům své lodi. Hra vás bude po celou dobu kontrolovat a postupně vám budou vyskakovat pomocná okýnka, která vás vždy postupně dotlačí k vyrobení dané věci, která je zrovna potřeba vykonat, abyste se mohli posunout dál. Možná to zní poněkud složitě, ale věřte, že je to daleko lehčí, než se může zdát.

df

Druhá kampaňová úroveň hráče seznámí ještě podrobněji s herními mechanismy a zasvětí ho do světa výzkumů a automatizace. Výzkumy jsou dobré k tomu, aby hráče posouvaly v před, popřípadě, aby šlo vše rychleji a jednodušeji. V průběhu této mise se musíte vyzbrojit tak, abyste překonali nechutné přerostlé brouky, kteří obklopili vesmírnou loď, ve které se nachází počítač, který obsahuje důležité informace pro budoucí výzkum. Tím už vlastně celý “příběh” končí, protože ve třetí misi se ocitnete na ostrově, kde se nachází překladače, bedny a těžební stanice. Tentokrát je vaším úkolem propojit všechny stroje pohyblivým pásy tak, aby vše fungovalo jak má. Čtvrtá mise vás doslova zamáčkne mezi stěny, nedá dostatek surovin, a dokonce vám sebere i to nejdůležitější – čas. Vaším úkolem je nakoupit pozemky, stroje a vydělat stanovenou částku, a to v časovém limitu.

Každý někde začínal

Kromě kampaně nabízí Factorio i volný režim, který je pro mě snad tím nejzajímavějším herním módem, který hra nabízí. Díky velké škále nastavení si můžete předem nastavit velikost mapy, bohatost surovin či chování nepřátel a přizpůsobit si tak herní prostředí.

factorio 1

Příjemnou funkcí, kterou Factorio disponuje je systém hraní. Pomocí kláves WSAD ovládáte panáčka, kterým se pohybujete po mapě, pomocí levého tlačítka se pak provádí všechny interakce. Začínáte takřka bez ničeho. K dispozici máte pouze své vlastní ruce, díky kterým vytvoříte svůj první primitivní nástroj – krumpáč. Po vytěžení prvního množství surovin můžete pomocí craftovacího menu vytvořit kamenné pece, které umožní další zpracovávání. Toto craftování se vlastně stává dominantní vlastnosti celé hry. Zkrátka, abyste se dostali na požadovaný výrobek, musíte se k němu teprve dopracovat přes jiný výrobek. To lze ale později urychlit pomocí montovny, elektřiny a automatizace, a proto pak prakticky nemusíte nic dělat. Stačí se jen dívat a kochat, jak vše funguje.

fc5

Některé vynálezy je potřeba teprve vyzkoumat pomocí laboratoře. Laboratoř je velice důležitá, protože postupně odemkne třeba automatizaci, vlaky, laserovou technologii, solární panely, zbraně, brnění a mnoho dalšího. Kdybych měl jmenovat všechny vynálezy, které s laboratoří dokážete vyzkoumat a kombinovat, tak by se moje recenze protáhla ještě o několik stránek. Na scénu opět přichází jednoduchost celé hry, protože veškeré přístroje jsou pečlivě popsány, a tak hned víte, co přesně umí, jakou mají spotřebu, jaké množství dokáží vyrobit, atp.

Factorio-5

Suma sumárum

Musím říct, že mě nejvíce zaujala volnost, kterou Factorio hráči nabízí. Hře je totiž úplně jedno, jestli se zaměříte na těžbu ropy nebo uhlí. Neřeší ani, jak budete postupovat při zkoumání nebo stavění různých přípravků. Stále budete mít pocit, že se musíte dozvědět něco více, postavit něco novějšího nebo prozkoumat novou oblast. Než se nadějete, máte za sebou několik hodin, které ve hře strávíte.

Obrovský plus dostává podpora komunitních modifikací. Sice je nenajdete ve Steam Workshopu, ale na internetu jich je opravdu velká spousta. Co hře ale musím vytknout je multiplayer, který jsem si představoval úplně jinak. Očekával jsem, že mi hra nabídne nějaké servery, na které se jen jednoduše připojím. Místo toho je tu jen možnost připojení pomocí IP adresy. Takže si myslím, že v tomhle případě bude mít multiplayer hlavní využití pro počítače, které se jsou ve stejné síti. Malinkatým mínusem jsou některé bugy, na které jsem během hraní narazil. Snad nejvýraznější bug způsobil nějaké neshody při navazování pohyblivých pásů.

Factorio-2

Factorio určitě doporučuji jak příležitostným tak i náruživým hráčům všech věkových kategorií. Jsem si jistý, že hra vás dokáže opravdu zaujmout a pohltit do svého světa na desítky hodin.

Hra obsahuje českou lokalizaci formou titulků.

Klady

- volnost
- jednoduchost
- rozmanitost
- čeština

Zápory

- bugy
- multiplayer
- příběh

Hodnocení: 75%